PM: Euroliit võtab eestlase laualt odava banaani

12. jaanuar 2004, 08:19

Euroopa Liidu praegused regulatsioonid võtavad Eesti importööridelt võimaluse taotleda banaanikvoote, jättes hinnakujunduse Euroopa suurfirmade meelevalda.

Euroopa Liit võimaldab banaanikvoote taotleda neil ettevõtetel, kelle banaanikäive on vähemalt 250 000 eurot aastas. Selline ettevõte saab «mitte-traditsioonilise operaatori» staatuse, pisut soodsam «traditsioonilise operaatori» seisus nõuab aga veelgi suuremat käivet, kirjutab Postimees.

Kirjas Euroopa Liidu põllumajandusvolinikule Franz Fischlerile selgitab põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup, et vaid 1,34 miljoni elanikuga Eesti ettevõtted ei suuda neid nõudeid täita, liiatigi polnud Eesti nõuete kehtestamisel ühisturu liige.

«Meie nägemusel annab regulatsioon 896/2001 oma praeguses vormis selge konkurentsieelise neile ettevõtetele, kes juba impordivad banaane ühisturule,» kirjutas Oopkaup. «See tõrjub Eesti importöörid turult välja, sest banaane kvoodiväliselt importides ei suuda nad pakkuda konkurentsivõimelist hinda. Kõik see tähendab, et Eesti banaaniturul ei ole enam piisavat konkurentsi ning banaani hind tõuseb märkimisväärselt.»

Oopkaup väitis, et kvoodiväliste banaanide importimise korral lisanduks igale banaanikilole 8 krooni. Kui samal ajal müüb mõni Euroopa ettevõte oma odavaid kvoodibanaane, muutub Eesti importööride tegevus mõttetuks.

Praegu Eestis müüdavad banaanid pärinevad enamikus samuti Euroopa suurettevõtete käest, kuid need on ostetud vabasadamatest enne Euroopa Liitu sissedeklareerimist. Praeguste banaanide suhtes ei kehti kvoodid ega tollimaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing