Transneft: Ventspils nafta ei maksa dollaritki

13. jaanuar 2004, 15:14

Läti naftaterminali Ventspils Nafta riikliku aktsiapaki ümber areneb pingeline võitlus, kirjutab Vedomosti.

Möödunud aasta lõpus teatas oma soovist osta riigile kuuluvad 38,6% terminali aktsiatest USA investeerimisfond BroadStreet ja kaks Riia ajalehe Neatkariga Rita Avize ajakirjanikku - Ritums Rozenbergs ning Uldis Dreiblats.
Läti majandusministeeriumi pressisekretäri sõnul pakuvad ameeriklased aktsiapaki eest 18,8 mln dollarit, Rozenbergsi sõnul on nad valmis maksma 19 mln dollarit.

Möödunud nädalal ilmus veel üks pretendent - maailma üks suurimaid naftakauplejaid - Vitol. Analüütikud arvavad, et kompaniil on spekulatiivsed eesmärgid ja tahab edaspidi müüa riikliku aktsiapaki edasi Vene naftakompaniidele. Vitol ei ole konkreetset hinda nimetanud.

Vitol Group on üks maailma suurimaid naftakauplejaid aastakäibega 20 mld dollarit. ?veitsis registreeritud kompanii müüb aastas umbes 3 mln barrelit naftat. NefteCompassi andmetel ostis Vitol 2002. aastal 3,8 mln tonni vene naftat.

Enne Primorski sadama käikulaskmist 2001. aastal läbis Ventspilsi 15 mln tonni naftat aastas. 2003. aasta algul lõpetas aga Transneft tarned Ventspils Naftale. 2003. aasta 9 kuuga veeti naftaterminali mööda raudteed ekspordiks 6,5 mln tonni naftatooteid ja 2,6 mln tonni naftat.

Ventspils Nafta põhiaktsionärideks on Latvias Naftas Tranzits (42%) ja Läti valitsus (38,6%). Möödunud aasta algul tegi Latvias Naftas Tranzits Transneftile ettepaneku saada terminali aktsionäriks, kuid Vene kompanii lükkas pakkumise tagasi.

Latvijas naftas Tranzits direktorite nõukogu esimees Vladimir Solomatin arvab, et parimad ?ansid riikliku aktsiapaki omandamiseks on Vitolil. Ta nimetas BroadStreeti pakkumist liiga madalaks ning ajakirjanike avaldust mõnitavaks.

Vene analüütikute hinnangul soovivad nii BroadStreet kui Vitol osta Läti naftaterminali edasimüümise eesmärgil. 'Ilma vene naftata terminalil mingit mõtet. Tõenäoliselt on välismaalaste pakkumiste taga mõni vene kompanii', ütles investeerimiskompanii Prospekt analüütik Dmitri Tsaregorodov arvates, et Ventspils Nafta vastu tunneb huvi ikkagi Transneft.

Transnefti asepresident Sergei Grigorjev eitab seda: 'Praegu ei maksa Ventspils Nafta dollaritki'.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2004/01/13-40-06.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing