Kesklinna valitsus tahab kõrghoonete planeerimise tingimusi

13. jaanuar 2004, 11:50

Tallinna kesklinna vanem Keit Pentus soovib, et linnavolikogu algataks planeeringu, millega määratakse kindlaks kõrghoonete ehitamise tingimused.

Pentus tahab, et määrataks paiknemise võimalikud asukohad ja nende püstitamise keelualad kesklinnas, samuti hoonete maksimumkõrgus, teatas kesklinnavalitsuse pressisindaja.

'Tänaseni puuduvad selged ja põhjendatud reeglid, millest kõrghoonete planeerimisel lähtuda ja nii ongi teoreetiliselt võimalik, et majahiiglased kerkivad kaootiliselt, kuhu juhtub,' selgitas Keit Pentus. 'Üheselt mõistetavate reeglite kehtestamine on nii linnaplaneerijate, elanike kui ka kinnisavaraarendajate huvides.'

Linnaosa vanem pöördus kõigi kesklinnast valitud volikogu liikmete poole ettepanekuga algatada teemaplaneering 'Kõrghoonete paiknemise analüüs Tallinna Kesklinnas'. Analüüsi tegemisel tuleks Kesklinna valitsuse arvates arvesse võtta Tallinna vanalinna vaadeldavust, miljööväärtuslike alade paiknemist, kõrghoonete võimalike gruppidena paigutamise küsimusi ja vajaliku infrastruktuuri rajamist kõrghoonete piirkondadesse.

Teemaplaneeringut peab vajalikuks ka Kesklinna vanemale nõu andev arhitektide nõukoda, mille liige Mirjam Mutso hoiatab suvalise ja juhusliku planeerimise eest. 'Väga raske on hinnata ühe kõrghoone sobivust planeeritavasse keskkonda, teadmata, kuhu võivad tekkida teised või palju neid üldse tekib. Arendajad tulevad ikka ja jälle ideega rajada kõrgeid ehitisi, sest nende eesmärk on maksimaalselt kasutada kallist kesklinna ruumi ning püüda kauneid linnavaateid, mõtlemata samas, milliseid muutusi keskkonnas kõrghoone endaga kaasa toob,' ütles Mutso.

Mutso sõnul puudub linnal piisav alus ja nägemus, mille järgi lubada või keelata kõrghoonete ehitust, mistõttu pole ka elanikel kindlust, et nende maja kõrvale ei kerki ühel päeval hiigeltorn. 'Oluline on, et planeeringu kontseptsiooni koostamisel ei hinnataks vaid kõrghoonete visuaalset sobivust linnapilti, vaid analüüsitakse ka muid, esmapilgul tabamatuid muutusi, mida kõrghooned endaga kaasa toovad,' lisas Mutso.

Teemaplaneeringu ideed on toetanud ka Tallinna Säästva Arengu ja Planeerimise Amet ning Kultuuriväärtuste Amet.

Teemaplaneeringu koostamise ja menetlemise ajaks soovitab Kesklinna valitsus peatada enam kui kümnekorruseliste hoonete detailplaneeringute algatamise ja menetlemise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing