PM: Soojad ilmad kärbivad tarbijate küttearveid

15. jaanuar 2004, 08:22

Tarbijad võivad tänavusel soojal talvel rõõmustada mullusest väiksemate küttearvete üle, ent soojatootjaid panevad kesised tulud kavandama hinnatõusu.

Eelmise aasta detsembris oli Eesti Energia andmetel keskmine temperatuur Eestis varasema aasta samast perioodist 7-8 kraadi kõrgem.

Ühekraadine kuu keskmise temperatuuri tõus vähendab kuu elektrimüüki 10-15 miljoni krooni võrra, mistõttu kaotas Eesti Energia ainuüksi detsembris sada miljonit krooni elektritulu, kirjutab Postimees.

Ka mullu oktoobris ja novembris olid temperatuurid võrreldes aasta varasemaga soojemad, kinnitavad soojatootjad. Tallinnas elektriga kütjatele on elektriarved olnud eelmise aasta viimasel kolmel kuul üle viiendiku võrra väiksemad kui aasta varem.

Kohalike soojatootjate sõnul vähenes soojemate ilmade tõttu soojamüük eelmise aasta viimastel kuudel aasta varasemaga võrreldes olenevalt piirkonnast 10-30 protsenti. Tarbijate soojaarvete vähenemine jäi sellest siiski veidi väiksemaks.

Näiteks Tartu Soojuse soojamüük oli detsembris neljandiku väiksem kui aasta varem ning kümme protsenti vähem kui eelarves planeeriti. «Meie andmetel oli detsember 3,5 kraadi keskmisest soojem, mistõttu kaotasime mitu miljonit krooni,» rääkis Tartu Energia juhatuse esimees Mati Meos.

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingu juhi Toomas Niinemäe hinnangul kaotavad soojafirmad soojemate ilmade tõttu kümneid miljoneid kroone kuus, mis suurendab hinnatõusu survet järgmiseks küttehooajaks.

Energiaturu inspektsiooni peadirektori asetäitja Margus Kasepalu sõnul on soojafirmadel lähtudes kütteperioodi vähenenud müükidest ning sellest lähtuvast ettevõtte majandusseisu halvenemisest õigus taotleda soojuse hinna tõusu.

«Praegu on veel vara järeldusi teha, kuid kui soojemad ilmad püsivad kauem, siis võib see küll kõne alla tulla,» rääkis Kasepalu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing