PM: Eestis üritati pesta maffiaraha

16. jaanuar 2004, 11:39

Iisraeli kodanikud kandsid kolme siinsesse panka ligi 80 miljoni krooni eest Ida-Euroopa maffia relva- ja inimkaubanduse väidetavaid tulusid.

Iisraelis peetakse seda krimiajaloo üheks suurimaks skandaaliks. Eestis on see rahvusvahelise maffia seni esimene tõsiseim väidetav katse pesta siinsetes pankades raha, väitis keskkriminaalpolitsei rahapesu andmebüroo juht Arnold Tenusaar.

Tenusaar suutis kuue alluva ja kolme Eesti panga abiga ligi 80 miljoni krooni väärtuses eurode puhastamisele käe vahele saada mullu suve hakul, kirjutas Postimees.

«Tõsi, rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse tulu pesemisjuhtumeid ja kahtlusi on olnud varemgi, ent antud juhtum on meie töös seni suurekaliibrilisem,» selgitas Tenusaar.

Nii Iisraelis kui ka Ukrainas tänaseks kümneid inimesi vahi alla viinud rahapesuskeem põimus Eestiga mullu 2. juunil. Siis saabusid siia kaks Iisraeli kodanikku - noormees ja pensionieas naine. Kahe päeva jooksul avasid nad oma nimele arved kolmes Eesti pangas ja lahkusid riigist.

Vaid paari järgmise päevaga kanti naise arvetele Ukraina Donbirþbakist mitme erineva maksega kokku 3,66 miljonit eurot, märkega «ülekanne seoses ärasõiduga alalisse elukohta». Kuivõrd kõik kolm panka andsid seepeale korraga büroole kahtlustava häiresignaali, avas politsei 5. juunil toimiku.

Tenusaare büroo saatis päringu väliskülaliste nimedega Iisraeli Interpolile, sealt saabunud vastus sundis neid kõik arved ja rahasummad 25. juunil arestima. Tuli päevavalgele, et mees on Iisraelis süüdistatav rahapesus ning daam on kogu rahapesuskeemi idee autoriks ja juhiks peetava Mihhail Komisaruki (39) ema.

Iisraeli venekeelne ajaleht Sem 40 nimetas 1992. aastal Ukrainast riiki emigreerinud Komisaruki kohe «meie aja «kangelaseks»», kui riigi rahvusvaheliste kuritegude vastu võitlev politsei alles mullu sügisel mahukalt rahapesu-uurimiselt saladusloori kergitas.

Kohaliku meedia andmetel on füüsiku- ja matemaatikuharidusega Komisaruk väidetavalt mitme panga omanik Ukrainas. Samuti kuuluvat talle villa eksklusiivseimas elupiirkonnas Tel Avivi lähedal, kuhu mullu ostis 1,2 miljoni dollari eest endale maja Iisraeli endine peaminister Yehud Barak.

Komisaruki mullu sügise hakul vahistanud politseiüksus on väitnud, et emigrant juhtis sadade miljonite dollarite rahapesu. Prostitutsiooni- ja relvaärist teenitud hiigelsummad olevat talle puhastada usaldanud endiste Nõukogude Liidu riikide maffiaorganisatsioonid.

Pesumasinana kasutas Komisaruk oma firmat, mis ametlikult tegeles tarkvara arendusega, tegelikult oli põrandaalune pank enam kui 5000 kliendiga. Komisaruk kandis klientide raha pankadesse Ida- ja Lääne-Euroopas, Ameerikas ja Austraalias. Pärast raha pööritamisi pankades võtsid varifirmad või tankistid summad arvelt välja või investeerisid edasi.

Ehkki Tenusaar ei soovinud kommenteerida Iisraeli ajalehtede väiteid, lükkas ta ümber nende info, nagu oleks Komisaruki firma ühe nädalaga läbi Eesti kandnud Taani kolm miljardit USA dollarit.

Eestis rahapesukatse suhtes käivitatud kriminaalasja uurimine on seni veel pooleli, nii nagu Iisraelis ja Ukrainas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing