Mart Laar võrdleb WSJ-is Gruusiat Eestiga

20. jaanuar 2004, 08:50

Eesti ja Gruusia ei olegi nii erinevad, kirjutab Mart Laar tänases The Wall Street Journalis.

Laari hinnangul on uus president Mikhail Shaakashvili grusiinidele tõenäoliselt viimane võimalus tuua riik tagasi Lääne-Euroopa kultuuriruumi.

Kümme aastat tagasi tundus ka Eesti olevat Euroopast liiga kauge. Sel kevadel ühineb Eesti aga Euroopa Liidu ja NATOga, julgustab Mart Laar Gruusiat. Grusiinide seas on tekitanud pahameelt valitsuskabineti ja tähtsate ametnike vahetamine 20-30 aastaste noorte vastu. Ka siin toob Laar võrdluse Eestiga, kus sama noored riigireformijad suutsid Baltimaade väikseima riigi teha endise N liidu edukaimaks näiteks.

'Paljud eestlased olid 1992. aastal pessimistlikud. Kuid me jäime ellu,' kirjutab Laar. 'Läbi valusate, kuid vajalike reformide suundus Eesti läände.'

Laar õpetab Gruusiat:
Kõigepealt tuleb paika panna poliitilised põhimõtted ning alles siis asuda majandusreformide juurde.
Teist õppetundi võib Laari sõnul kirjeldada väljendiga 'Lihtsalt tee ära'. Radikaalsed reformid tuleb ette võtta nii ruttu kui võimalik.
Kolmandaks ei tohi Laari hinnangul asju liiga keeruliseks ajada.

Gruusia peab Laari hinnangul esmajoones likvideerima eelarve defitsiidi ning alustama maksude kogumist. Laar soovitab kasutada pigem madalamat tulumaksu, sest seda on kerge koguda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing