EPL: Tarbijatelt hakatakse ELi maksu koguma

03. veebruar 2004, 08:01

Euroopa Komisjon soovib Euroopa Liidu eelarve rahastamist lihtsustada ning kehtestada ühtse Euroopa Liidu maksu.

Maksu allikana on arutlusel kolm varianti. Esimese variandina on arutlusel ELi maks, mida tarbijad tasuvad osana käibemaksust. Euroopa Komisjon on välja pakkunud, et selle suurus võiks olla kaks protsenti. See tuleks käibemaksu arvel, mistõttu liikmesriigid peaksid otsustama, kas käibemaksumäära tuleb muuta.

?Euroopa Liit on riikide liit inimestele, mitte mingi rahvusvaheline organisatsioon,? ütles Euroopa Komisjoni eelarvevoliniku eestkõneleja Elisabeth Werner Eesti Päevalehele. ?Seetõttu peaksid ka sissemaksed liidu eelarvesse tulema otse inimestelt osana käibemaksust, mitte liikmesriigi eelarvest.? Euroopa Komisjoni esindajad on varem välja pakkunud, et maksu suurus võiks olla kaks protsenti.

Kui ELi maks saab olema osa käibemaksust, hakkavad tarbijad seda eraldi nägema ostut?ekkidel ja arvetel. Nii on selge ülevaade, kui palju keegi liidu eelarvesse panustab. Raha laekuks maksu- ja tolliameti kontole, kus see otse ELi eelarvesse kantakse.

Rahandusministeeriumi asekantsleri Renaldo Mändmetsa sõnul maks niisugusel kujul ei toimi ning tegelikult ei toeta seda mõtet praegu ükski liikmesriik, mis aga ei välista, et näiteks viie aasta pärast seda teed ei võiks minna.

Teise ELi maksu variandina kaalutakse Werneri sõnul osa kütuseaktsiisist ning kolmanda variandina osa ettevõtete tulumaksust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing