Tulumaksu alandamine dividendimakseid ei mõjuta

03. veebruar 2004, 16:28

Kuigi järgmisel aastal väheneb tulumaks kahe protsendi võrra, loobuvad ettevõtted dividendide väljamaksmise edasi lükkamisest.

Rahandusministeeriumi prognooside kohaselt jätkavad ettevõtted dividendide välja maksmist tänavu sarnaselt eelmiste aastatega ja ei hakka tulumaksu vähenemise ootuses omanikutulu välja maksmist edasi lükkama.

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna analüütik Katrin Lasn ütles, et kui dividendide välja võtmist üldse kaalutakse edasi nihutada, siis võib see toimuda vaid sügisel väljamakseid teostavates äriühingutes. Enamjagu otsustatakse aga kasumi jaotamine aasta alguses, kui eelmise aasta majandustulemused on selgunud ja nii pika aja võrra dividendide maksmist Lasni sõnul edasi ei lükata.

Lasn lisas, et seda hinnangut kinnitab ka eelmise aasta dividendide maksmise statistika. Kui 2003. aasta keskel räägiti suhteliselt kindlas kõneviisis juba jaanuaris aset leidvast tulumaksureformist, siis vaatamata sellele dividendide välja võtmised ei vähenenud, selgitas ta.

Küll aga arvestab riik ettevõtete tulumaksu laekumise suurenemisega seoses erakondadele annetuste tegemise keelustamisega. Aasta algusest jõustunud tulumaksuseaduse eelnõu seletuskirjas märgitakse, et kuna äriühingutel ei ole võimalik erakondadele annetusi teha, suureneb dividendidena jaotatava kasumi summa ja seeläbi tulumaksu laekumine juriidilistelt isikutelt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing