PM: Arvete tasumisega on hädas 100 000 eestlast

05. veebruar 2004, 08:25

Maksehäireregistrisse kantud eraisikute arv, kellel on olnud raskusi oma arvete tasumisega, kerkis mullu 40 000 võrra, küündides juba 100 000 inimeseni.

Enamiku maksehäireregistrisse kantud võlgnikest moodustavad mobiilsideoperaatorite kliendid. Samuti on registris palju inimesi, kes on järelmaksukaarte kasutades makseraskustesse sattunud. Ka üsna väikesena tunduvad võlad võivad inimese nii krediidist kui mobiilsidest ilma jätta, kirjutab Postimees.

Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger märkis, et osaliselt tingisid võlanimekirjade pikenemise registrisse lisandunud uued liikmed, kes oma probleemsetest klientidest teatavad. «Näiteks liitusid registriga kataloogikaubamajad,» ütles Jäger.

Maksehäireregistrisse satuvad võlgnikud siis, kui lepinguga määratud maksetähtajast on möödunud rohkem kui 45 päeva. Maksehäireks loetakse võlgnevust alates 500 kroonist koos intresside ja viivistega. Registri liikmed on pangad, mobiilioperaatorid, inkassofirmad, kinnisvarahooldajad ja mitmed teised teenuste pakkujad.

Võlgnikke hoitakse nimekirjades kuni seitse aastat olenemata võlgade kustutamisest. Sinna kuulumine ei ole küll veel otseselt põhjuseks, et pank näiteks krediidi andmisest või mobiilivõrk liitumisest keelduks, kuid nende antavad krediidi- või kõnelimiidid on tunduvalt väiksemad.

Makseprobleemidega inimeste arvu kasvu kinnitati ka Tallinna linnakohtust. Kohtunik Mai Graubergi hinnangul kasvas mullu tsiviilasjade hulk ligikaudu viiendiku võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing