EPL: elektriturg avaneb paari aasta pärast viiendiku võrra

06. veebruar 2004, 08:24

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium valmistab ette elektrituruseaduse parandust, millega juba paari aasta pärast avaneks elektriturg viiendiku ulatuses.

Minister Meelis Atoneni sõnul toob see turule uued alternatiivsed energiatootjad ning leevendab pingeid Eesti Energia monopoolsuse suhtes, kirjutab Eesti Päevaleht.

Atoneni sõnul on lähtepositsiooniks energiaturu avanemine 2006. aastaks 20 protsendi ulatuses. Selle tulemusena on turul 35?40 suurtarbijat, kes võivad elektrit osta, kellelt soovivad. ?Täna pole keegi põlevkivienergeetikale kindlat alternatiivi pakkunud, erinevad huvigrupid soovivad gaasi ja rohelise energia baasil elektrit toota ning süüdistavad Eesti Energiat monopoolsuses,? ütles Atonen. ?Pingete leevendamiseks avame turu, et vaadata, mis toimima hakkab, kas tulevad alternatiivsed tootjad turule või tuuakse spekulatiivselt Leedust või Venemaalt elektrit.? Kuigi Eesti Energia oli ministeeriumi otsusest hämmingus, ei saa Atoneni sõnul vaid ühe firma huvidest lähtuvalt asju vaadata.

Ministeeriumi hinnangul annab elektrituru avanemine võimaluse 3-4 turule tulekut oodanud välisfirmal oma elektri- ja soojusenergiajaamad püsti panna. Nende turuosa tõuseks praeguselt 2 protsendilt 2010. aastaks 7-8 protsendile. Oma soovist Tartu kanti elektrijaam ehitada on juba teatanud Fortum Heat Energy.

Fortum Elektri juhatuse esimehe Are Veski sõnul suudaksid uued tootjad 3?5 aasta jooksul katta 100 MV kogunõudlusest. Eesti turu aastane maht on 1700 MV. ?Turu avanemine tähendab elektrihinna tõusu pidurdamist,? ütles Veski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing