PM: Rüütel pooldab suletud nimekirju eurovalimistel

09. veebruar 2004, 08:00

President Arnold Rüütel leiab, et Riigikogu peaks veel tõsiselt mõtlema, kas süsteemi muutmine vahetult enne europarlamendi valimisi on ikka otstarbekas.

President tugineb oma arvamuses ka sellele, et valitsus on praegu kehtiva korra muutmisele andnud negatiivse hinnangu, kirjutab Postimees.

Selle nädala kolmapäeval tuleb Riigikogus kolmandale ja otsustavale lugemisele eelnõu, mis seadustaks Euroopa Parlamendi valimistel avatud nimekirja. See tähendab, et europarlamenti pääseksid kandidaadid, kes saavad enim hääli, sõltumata nende järjekorranumbrist valimisnimekirjas.

Eelmisel nädalal Riigikogu põhiseaduskomisjonis jäi peale Res Publica, Keskerakonna, Isamaaliidu ja Mõõdukate seisukoht, et tuleks kasutada avatud nimekirju.

Presidendi seisukohta jagab ka Evelyn Sepp Keskerakonnast. «Ma ei pea heaks tavaks ja õiguskindlust suurendavaks, kui mängureegleid muudetakse pärast starti. Nii lapsekingades Eesti õigussüsteem küll enam ei ole,» leiab Sepp.

Põhiseaduskomisjoni esimees, Res Publicasse kuuluv Urmas Reinsalu loodab, et president seadusemuudatuse vastuvõtmisel selle ka välja kuulutab.

Suletud nimekirju pooldavad Rahvaliit ja Reformierakond. See tähendab, et europarlamenti pääseks kandidaat, kelle partei kogub piisavalt hääli ning kes asub valimisnimekirja eesotsas.

«Äärmiselt ohtlikuks võib kujuneda olukord, kus vabariigi president jätab seaduse välja kuulutamata ning valimiste ajal vallandub põhiseaduslik vaidlus, mis diskrediteerib valimisi,» ütles Reinsalu.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing