PM: Ametiühingud nõuavad esindajat nõukogudesse

18. veebruar 2004, 08:07

Ametiühingute liidrid nõuavad läbirääkimistel tööandjate ja valitsusega töötajatele võimalust osaleda ettevõtete juhtimises.

«Firma käekäiku, tulevikku või isegi otseselt töötajaskonda puudutav informatsioon ettevõtte juhtide ja töötajate vahel pahatihti ei liigu,» nentis Ametiühingute Keskliidu (EAKL) õigussekretär Margarita Tuch.

Osalusdemokraatia, mille osad on ka töötajate esindajate informeerimine ja nendega konsulteerimine, peaks ametiühinguliidrite kinnitusel pingeid ettevõtte töökeskkonnas vähendama, kirjutab Postimees.

«Parim võimalus töötajate teavitamiseks ja ka nende arvamuse teadasaamiseks on nende esindaja nimetamine nõukogusse,» ütles Tuch.

Tänu esindatusele nõukogus võiksid töötajad saada senisest märksa varem teavet näiteks inimeste koondamisest või üleviimisest. «Tuleb ette olukordi, kus töötaja loeb enda koondamisest alles ajalehest,» rääkis Tuch.

Samuti oleks nõukogu tasemel võimalik töötajatele paremini selgitada tasustamiskorda ja tulemuspalga arvutamist. Lisaks jõuaks töötajateni paremini teave koolitusvõimalustest ja firma arengustrateegiast. Tööandjad saaksid aga aimu ettevõtte mikrokliimast ja töötajate probleemidest.

Tööandjate Keskliidu tegevdirektori asetäitja Tarmo Kriisi sõnul seisavad tööandjad neile nõudmistele kindlalt vastu. «Nõukogu on ikkagi eelkõige aktsionäride huve kaitsev struktuur,» rõhutas Kriis. «Tekib selge huvide vastuolu ja küsimus töötajate esindaja õigustest ja vastutusest.»

Tuchi sõnul poleks selline muutus mingi novaatorlik idee, sest paljudes Euroopa riikides on töötajate esindajad kas firmade nõukogudes või juhatuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing