PM: Riigijuhid kurtsid pidukõnedes rahva võõrandumise üle riigist

25. veebruar 2004, 08:17

Nii president Arnold Rüütel kui ka peaminister Juhan Parts väljendasid Eesti vabariigi aastapäeva puhul peetud kõnedes muret rahva riigist võõrandumise üle.

«Selle põhjuseks on esiteks veelahe poliitilise retoorika ja tegelikkuse vahel, mistõttu valijad tunnevad end petetuna,» nentis Rüütel rahvusooperis Estonia peetud kõnes. «Valimiskampaaniate käigus kruvitakse ootused kõrgele, lubadustele lisatakse kõlavaid epiteete, ent juba mõne aja pärast selgub, et poliitikategemise võtted on needsamad, mida äsja ise kritiseeriti.»

Nii sündiv rahva võõrandumine oma riigist on ohtlik, hoiatas Rüütel, taunides ühtlasi erakondadevahelist kemplemist ning kutsudes säilitama kõiges eneseväärikust, kirjutab Postimees.

Rüütel nentis, et eesti rahvuslus, eetika ja kultuur kannatavad tugevalt, kui poliitikategemine jääb üksnes erakondadele ning enamik rahvast on jäetud kõrvaltvaatajaks.

Samuti kordas Rüütel oma aastavahetuskõnes kasutatud mõtet, et Eesti peaks vahetama käiku ja senine tormlev areng tuleks asendada tasakaalukama protsessiga, mis suurendaks sotsiaalset solidaarsust ja sidusust.

Peaminister Juhan Parts muretses üleeile Vanemuise kontserdimajas peetud pidukõnes samuti rahva nõrga riigitunnetuse pärast, mis tuleneb Nõukogude okupatsiooni perioodist.

«Vene aeg õpetas meie vastupidavat rahvast edasi püüdlema riigist sõltumata,» nentis Parts. «Või veelgi enam: riigi kiuste. Mõisa köis - lohisegu! Sellisesse, moonakale omasesse mõtteviisi ei mahu võimalus, et võiksime ka ise millegi muu kui omaenda ninaesise eest vastutada. Sellise mõtteviisiga ei sobitu oma riik ega oma vastutus.»

Parts märkis, et sümbolite tähendust rahva ja riigi jaoks ei saa alahinnata. Ta kurtis, et meil ei ole 13 aastat pärast taasiseseisvumist ikka veel Vabaduse sammast, ja et Tallinna peaväljak ei ole mitte Vabaduse väljak, vaid autoparkla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing