PM: Eesti Energia tahab 10 senti kallimat elektrit ja ampritasu kõigile

26. veebruar 2004, 08:11

Eesti Energia plaanib tõsta elektri põhitariifi seniselt 105-lt 115 sendile ning kehtestada vähemalt kahekroonise ampritasu.

Kui elektrienergia põhitariifi kallinemine jääb oluliselt alla 15protsendilisele keskmisele elektrihinna tõusule, siis lisanduv kahekroonine ampritasu tähendab olulist lisakulu elektritarbijatele, kes ei kasuta oma peakaitsme võimsust efektiivselt ära, kirjutab Postimees.

Iga peakaitsme ampri kohta kuuarvele lisanduv ampritasu annab suurema löögi suvila- ja majaomanikele, kes kasutavad peakaitsme võimsust täielikult ära vaid piiratud aja jooksul, näiteks suvistel töödel.

Eramajades on peakaitsme keskmiseks suuruseks Eesti Energia andmetel 16-32 amprit, mis tähendaks 32-64kroonise igakuise ampritasu lisandumist. Samas maksab ligi 70 000 elektritarbijat juba täna kuni 9,75 kroonini küündivaid ampritasusid. Eesti Energia tehnikadirektor Lembit Vali on soovitanud klientidel üleliigsetest peakaitsme võimsustest loobuda ning vajadusel on lubanud energiafirma amprid tasuta tagasi võtta.

Eesti Energia on saatnud uued hinnapaketid juba nõukogu liikmetele tutvumiseks ning tänasel nõukogu istungil loodetakse nende kinnitamist.

Kuigi Rahvaliidu majandusideoloog Janno Reiljan ei soostu uute hindade konkreetsetest suurustest rääkima, kinnitab ta samas, et need on väiketarbijatele ebaõiglaselt kõrged. Eriti ei meeldi talle ampritasu kavandatav suurus.

Reiljani eestvedamisel peaks Rahvaliit tulema täna välja avaldusega, milles taunitakse Eesti Energia põhjendamatult suurt kasumiplaani. Plaanitava 15protsendilise elektrihinna tõusu toel loodab Eesti Energia teenida aastatel 2005-2008 keskmiselt 660 miljonit krooni puhaskasumit aastas, mis edaspidi Reiljani kinnitusel oluliselt suureneb, ulatudes 15 aasta kokkuvõttes 13,5 miljardi kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing