Rootsi mineval ekspordil täiendav kindlustus

26. veebruar 2004, 09:53

Eile õhtul allkirjastas KredEx koostöö- ja edasikindlustuslepingu Rootsi riikliku ekspordi garanteerimise agentuuriga EKN (Exportkreditnämden), teatas Kredex.

Leping võimaldab KredExil ja EKN-il jagada selliste eksporditehingute riske, kus ekspordiks mineva kauba tootmisel on Rootsi firma kasutanud Eestist allhanget või vastupidi. Leping peaks seega veelgi soodustama Eesti ja Rootsi vahelist majanduslikku koostööd. Rootsi on Eesti üks olulisimaid kaubanduspartnereid, olles 2003. aastal ekspordimahtudelt teisel kohal 9,5 miljardi krooniga. KredEx on EKN-iga koostööd teinud juba aastast 2000, mil Rootsi riiklik välisabi agentuur SIDA finantseeris EKN poolset konsultatsiooni ja koostööprojekti ekspordi riikliku garanteerimise süsteemi loomiseks Eestis.

EKN-i huvi KredExi lepingu juures on garanteeritavate eksporditehingutega seotud riskide maandamist ja jagamist vastavalt rahvuslikule kuuluvusele. Näiteks võib tuua Rootsi telekommunikatsiooniseadmete firma, kes tarnib Hiinasse mobiilside maste. Mastide metallosade tootmine toimub Eestis. Projektiga seotud krediidiriskid garanteeritakse Rootsi EKN poolt, kes omakorda saab uue lepingu alusel kindlustada tarne Eesti allhankija poolt toodetud mahtude ulatuses KredExis.

Kõnealuse lepingu raames võib KredEx poole pöörduda ka Eesti eksportija, kellele eksporditehingu eest tasu saamise on Rootsi peatöövõtja sidunud kolmandas riigis asuva lõppostja poolt tarne eest tasumise tingimusega.

KredEx on ekspordigarantiisid väljastanud alates 2000. aastast. Tänaseks on ekspordigarantii saanud üle 100 Eesti ettevõtte. Alates 2000. aastast on KredEx Eesti ekspordikäivet kokku garanteerinud ca 355 miljoni krooni ulatuses. KredEx loob võimalusi ettevõtluse ja ekspordi arenguks Eestis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing