PM: Nigel räimekvoot suretab Kihnu maailmapärandikultuuri

01. märts 2004, 08:04

Teiste seas Ingrid Rüütli allkirja kandev peaministrile esitatud pöördumine hoiatab, et räimekvoot töötab vastu UNESCO püüdlusele Kihnu kultuuri säilitamiseks.

Sihtasutuse Kihnu Kultuuriruum nõukogu liikmed kutsuvad peaminister Juhan Partsi kiiresti sekkuma olukorda, kus räimekvoot võib maailmapärandisse kantud saarel põhjustada tõsise sotsiaalse kriisi, kirjutab Postimees.

«Ainus võimalus säilitada Kihnu pärimuskultuur on luua kihnlastele tingimused saarel traditsiooniliste majandusharudega tegelemiseks,» seisab pöördumises. «Kui loomakasvatus ja põllupidamine on Kihnus väljasuremise äärel ja vajavad elustamiseks rahalist toetust, siis kalapüük on õnneks siiani elujõuline.»

«Uus kvoodijaotus ähvardab aga jätta Kihnu ja Manilaiu mehed ilma elupõlisest ametist,» jätkab avaldus. «Pealegi on siin varjul tõsise sotsiaalse kriisi oht, sest erinevalt mandri kaluritest ei ole kihnlastel võimalik siirduda teistele tegevusaladele ? nad jäävad töötuks ja on sunnitud saarelt lahkuma.»

Rannakalurite kvoodile konkureerivad nii saare- kui mandrimehed ning see püütakse täis põhimõttel, kes ees, see mees, selgitas Kihnu vallavanem Johannes Leas. «Looduslike tingimuste tõttu võib kala minna algul Pärnu lahte või Liivi lahe idarannikusse ning Kihnu ümbrusse ei tulegi. Siis püüavad teised massiliselt ning saavad kiiresti kvoodi täis ja kihnlastele jääb ümmargune null,» rääkis Leas.

Kuna kvoot täitub kevadel kiiresti, ei tohi kihnlased enam üldse püüda ka sügisest rammusat räime, mis on saare traditsiooniline talvetoidus.

Püügivahendite hulga poolest võiks kihnlastele kuuluda 11,4 protsenti rannakalurite määrast ehk tänavu umbes 700 tonni. Kuid 70 Kihnu kaluri hea käekäigu tagamiseks oleks vaja püüda vähemalt 1300 tonni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing