Maksuamet kaebab andmekaitse inspektsiooni kohtusse

02. märts 2004, 17:17

Maksu- ja tolliamet kommenteeris, et kaebab andmekaitse inspektsiooni kohtusse.

Maksu- ja tolliamet vaidlustab andmekaitse inspektsiooni otsuse, millega inspektsioon kohustas kirjavahetuse elektroonilises dokumendiregistris taasavalikustama, kohtus.

Amet täpsustas, et otsustab andmekaitse inspektsiooni otsuse vaidlustamise protseduuri lähipäevadel ning kooskõlastab selle rahandusministeeriumiga.

Maksu- ja tolliamet ütles, et taotleb lisaks andmekaitse inspektsiooni otsuse täitmise peatamist kuni kohtuvaidluse lõpuni. ?Oma otsuses tugineme Riigikogu, rahanduskomisjoni, rahandusministeeriumi, justiitsministeeriumi ja õigusteadlase Lasse Lehise seisukohtadele,' põhjendas maksu- ja tolliamet.

Seega on maksumenetlustega seotud kirjavahetuse adressaadid maksu- ja tolliameti elektroonilises dokumendiregistris jätkuvalt salastatud. Maksu- ja tolliamet selgitas, et dokumendiregister annab avalikkusele ka salastatud kujul piisava ülevaate maksuameti tegevusest ning dokumentide liikumisest.

Maksuhalduri seisukoht on, et kuna salastatud andmeid ei ole maksukorralduse seaduses toodud avalikustamisele kuuluvas loetelus, siis vajab ta avalikustamiseks maksumaksjate kirjalikku luba.

?Maksumenetlus on erandlik menetlus ja üldpõhimõtteks on, et maksusaladuse avaldamine peab olema harv erand ning tekib küsimus, kas avalik huvi kaalub üle isiku subjektiivsete õiguste, nagu eraelu puutumatuse ja ärisaladuse, kaitse vajaduse,? seisab selgituses. ?Maksusaladuse kaitse eesmärk on tagada efektiivselt seda, et isiku maksualane info ei jõua kolmandate isikuteni. Maksukontrolli läbiviimise või maksuotsuse tegemise fakti avalikustamine võib kahjustada maksumaksja huve näiteks läbi selle, et isiku reputatsioon võib langeda, mille parandamiseks on isik sunnitud avaldama eraelulist või ärisaladust puudutavat informatsiooni.?

Informatsioon maksupettuste kohta on avalik Rootsis. Samuti annab maksurikkumiste alast informatsiooni Taani politsei, kellele läheb üle Taani maksu- ja tolliameti avastatud maksurikkumiste menetlemine.

Eesti seadused käsitlevad avaliku infona teavet maksuvõlgadega seonduva kohta. Erandina maksusaladuse kaitse kohustus, samuti nagu isiku enda nõusolek andmete avaldamiseks, maksuvõlgadega seonduvas ei kehti. Maksuvõlg tekib maksu maksmata jätmise hetkest ning muutub avalikuks peale maksuotsuses näidatud tasumise kuupäeva möödumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing