PM: Loomapidajad tahavad sigu ja veiseid naaberriikidesse müüa

04. märts 2004, 08:08

Lihakasvatajad plaanivad vastukaaluks tööstustele, kes toovad suure osa toorainest sisse, hakata sigu ja veiseid vedama teiste riikide tapamajadesse.

Eelkõige peetakse silmas Soome ja Läti tapamaju, kus eelmisel aastal olid keskmised kokkuostuhinnad sõltuvalt kuust Eestiga võrreldes kuni paari krooni jagu kõrgemad. Mullu maksti Eestist tapakaalu järgi sealiha eest keskmiselt 19,03 krooni kilogrammist, kirjutab Postimees.

Praegu veetakse elussigu Eestist peamiselt Lätti, kuid viimased kuud on ka sealne turg olnud imporditollide tõttu kinni. Euroopa Liidus kehtib aga kaupade täielik vaba liikumine ning loomi ühest riigist teise vedades tuleb arvestada vaid veterinaareeskirjade ning transpordinormidega.

Eesti ühe suurema veisekasvataja Leino Vessarti sõnul on soomlased juba huvi tundnud siinsetes piimakarjades sündinud pullvasikate vastu, kes ostetaks meilt sisse ning kasvatataks seal lihaloomadeks. «Huvi on tundnud ka belglased, kuid siis peaks meie loomi ristama belgia sinise tõuga,» lausus ta.

Sellesse, et suuri lihaveiseid hakatakse Eestist aga Soome või Rootsi vedama, ta siiski ei usu. Veiseeksport ei jää Vessarti hinnangul toppama siiski mitte eestlaste vähese huvi, vaid sihtturgude tõrjuva hoiaku tõttu.

«Piiride sulgemiseks leitakse tõenäoliselt mingi vabandus, kuigi teoreetiliselt takistusi teha ei tohiks,» lausus Vessart.

Viru Lihaühistu juhi Valentin Küti sõnul ei ole vaba turu korral vahet, kuhu oma liha müüa, ning kõik sõltub pakutavast hinnast. «Kui Soomes pakutav hind on siinsest parem ning vedamine tasub ennast ära, siis pole nende ekspordiks takistusi,» lausus ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing