Kaubandusettevõtete käibe kasv jätkus

04. märts 2004, 11:53

Kaubandusettevõtete käive suurenes eelmise aasta IV kvartalis aastatagusega võrreldes 6% ehk kahe miljardi krooni võrra, ulatudes 34,5 miljardi kroonini.

Kaubandusettevõtete kulud olid 33 miljardit krooni, kogukasum 1,5 miljardit krooni ja puhas lisandväärtus 3,5 miljardit krooni, teatas statistikaamet.

Kogukasumi osatähtsus realiseerimise netokäibes oli neli protsenti. Kaupade juurdehindlus oli 21%, ehk kahe protsendi võrra vähem kui 2002. aasta IV kvartalis.

Sõiduki- ja jaekaubandusettevõtted müüsid IV kvartalis kaupa 9,2 miljardi krooni eest. Kaupade jaemüügist andsid 39% toidukaupade spetsialiseerimata kauplused, 19% sõidukikaubandusettevõtted ning 42% muud jaekaubandusettevõtted.
Kaupade jaemüük suurenes 2002. aasta IV kvartaliga võrreldes 900 miljonit krooni, mis on püsivhindades 12% enam. Enim mõjutas kaupade jaemüügi kasvu spetsialiseerimata toidukaupade kaupluste jaemüügi kasv.

Sõiduki- ja hulgikaubandusettevõtted müüsid IV kvartalis kaupa hulgi 20,4 miljardi krooni eest. Ligi kolmandiku kaupade hulgimüügist andsid kütuse, metallide, ehitusmaterjali, keemiatoodete ja jäätmete hulgimüügiettevõtted.
Kaupade hulgimüük suurenes 2002. aasta IV kvartaliga võrreldes 1,5 miljardit krooni ehk kaheksa protsenti. Enim suurenes toidukaupade, jookide ja tubakatoodete hulgimüük (25%) ning tekstiiltoodete, rõivaste, jalatsite ja majatarvete hulgimüük (22%).

2003. aasta lõpus kaupade müügitempo mõnevõrra kiirenes ja IV kvartali käibekasvuks kujunes 12%, mis oli eelmise aasta kvartalitest kõrgeim, näidates kaubanduse stabiilset arengut.

Kaubakäibe arengut mõjutas autode müügi tugev kasv aasta viimasel kuul ning majatarvete, kodumasinate, digitaalkaamerate, arvutite ja muude tehnikakaupade jõulukingiks ostmine.

Samas ei olnud jõulude ja uueaasta müügid nii suured kui loodeti. Osaliselt oli põhjuseks eelmise aasta väga kõrge baas, kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniminsteerim.

Konjunktuuriinstituudi küsitluse põhjal jäid aasta lõpus kõige rohkem ärikonjunktuuriga rahule automüügifirmad. Mootorsõidukite ja nende varuosade müük kasvas IV kvartalis 19%.

Suurenes ka majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kaupluste müük; jätkuvalt kõrge oli ka tekstiilitoodete, jalatsite ja rõivaste müügikasv.

Järgmiseks kolmeks kuuks prognoosivad ettevõtted väiksema ostujõuga piirkondades müügi vähenemist (35% kauplustest), kuid suuremal osal kauplustest müük ei muutu või suureneb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing