PM: väikeettevõtja sõdib firmasid vaenava seaduse vastu

05. märts 2004, 08:30

Mõne aasta eest maksuvõlgadesse sattunud AS Laverna nõuab kohtus seaduse muutmist, mis firma hinnangul on ebaõiglane.

Puhastusteenuste osutamise ja tööriistamüügiga tegelenud Lavernal tekkisid probleemid 1998. aastal seoses üldise majandusolukorra halvenemisega, rääkis omanik Kalle Lukk Postimehele. Firma käive oli toona üle viie miljoni krooni aastas.

Süvenevad majandusraskused tõid kaasa maksuvõlad, mille Laverna maksuametis ajatas ja järgemööda ära maksis. 2001. aastal jõudis maksuvõlg hetkeks ka nulli. Kuid 2002. aasta alguseks oli taas tekkinud sotsiaalmaksu võlg - veidi enam kui 57 000 krooni.

Edasi haigestus üks Laverna töötaja, mistõttu haigekassa esitas firmale ravikulude katteks eraldi arve veidi enam kui 46 000 krooni eest. Aluseks oli haigekassa seadus, mis kohustas haigekassat ravikulud sotsiaalmaksu võlgu olevalt tööandjalt välja nõudma.

Lukk käsitles haigekassa tegevust topeltmaksustamisena, kuna talle jäi alles ka kohustus tasuda sotsiaalmaksuvõlg. Kuna Lukk arvet ei tasunud, esitas haigekassa firma vastu Lääne maakohtule hagi, kust asi jõudis edasi Tallinna ringkonnakohtusse.

Ligi kaks aastat kestnud protsessil ongi Laverna taotlenud selle seadusesätte muutmist, mille alusel haigekassa neilt ravikulusid välja nõudis.

Ringkonnakohtule esitatud väidete kohaselt tõlgendab Lukk haigekassa arvet kui täiendavat sanktsiooni, mis koormab niigi raskes olukorras olevat ettevõtet veelgi.

«Seaduse loomisel pole arvestatud, et ettevõttel võivad tekkida majandusraskused,» selgitas Lukk Postimehele. «Ja kui nüüd niisugust ettevõtet karistatakse veel mitme erineva nõudmisega, siis see küll ettevõtlust toetavate põhimõtetega kooskõlas ei ole.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing