PM: Rüütel kuulutab uue eurovalimise korra välja

10. märts 2004, 07:54

President Arnold Rüütel kinnitas eile Kanal 2-le, et kuulutab välja parlamendis muutmatul kujul vastu võetud europarlamendi valimise korda muutva seaduse.

«Kahtlemata,» ütles Rüütel vastuseks Kanal 2 küsimusele, kas ta nüüd on valmis parlamendis 64 poolt- ja 31 vastuhäälega uuesti vastu võetud nn avatud nimekirjade seaduse välja kuulutama. Postimehe andmetel leiab väljakuulutamine aset veel täna koos Euroopa Parlamendi valimiste väljakuulutamisega.

Põhiseaduse kommenteeritud väljaanne kinnitab, et kui Riigikogu võtab muutmatul kujul vastu seaduse, mille president jättis välja kuulutamata poliitilistel, mitte juriidilistel motiividel, peab president seaduse välja kuulutama ega saa pöörduda enam riigikohtu poole.

Rüütel rõhutas Kanal 2 «Uutes uudistes» taas, et seadust välja kuulutamata jättes oli tema motiiviks juhtida tähelepanu, et kui need, kes europarlamenti kandideerivad, valituks osutumise korral sinna tegelikult ei lähe, toimub rahva petmine. Rüütel kinnitas ka, et on olnud põhimõtteliselt avatud nimekirjade poolt.

Nüüd jõuab vaidlusalune seadus jõustuda enne 14. aprilli, mil algab Euroopa Parlamenti kandideerijate registreerimiseks esitamine.

Sellega on välditud ka suurem õiguslik segadus, mis puhkenuks, kui president oleks võtnud kasutusse venitamistaktika ja kuulunud seaduse välja näiteks kolme või viie nädala pärast. Siis oleks seaduse jõustumine jäänud aprilli keskpaika või maikuusse, mil kandidaatide registreerimine käib või on juba lõppenud.

Et seadus jõustub kümme päeva pärast avaldamist Riigi Teatajas, jääb aga jõustumine igal juhul hiljemaks kui valimiste väljakuulutamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing