Valitsus hakkab autorihüvitist maksma, taotlejad salastatud

11. märts 2004, 14:19

Autorihüvitusfondile on esitanud avalduse teoste laenutamise eest hüvitise saamiseks paarkümmend inimest, kelle nimed on aga valitsus käskinud salastada.

?Alates 1. märtsist on avalduse esitanud paarkümmend inimest, aga nende nimesid ma avaldada ei saa, sest valitsus on need oma määrusega käskinud konfidentsiaalsena hoida,? ütles tänavu jaanuaris loodud Autorihüvitusfondi tegevjuht ja ainus töötaja Ainiki Väljataga.

Kokku jagab riik autoritele või autoriõiguse valdajatele, kelle teoseid möödunud aastal raamatukogudest laenutati, miljon krooni. ?Summa, mille iga autor võib saada, sõltub taotlejate hulgast ning nende teoste laenutuse hulgast,? märkis Väljataga.

Väljataga lisas, et põhimõtteliselt on õigus hüvitist saada igaühel, kelle teost on möödunud aastal kasvõi ühe korra laenutatud. ?Kuigi praeguseks on avaldusi veel suhteliselt vähe, usun, et 13. aprilliks on ukse taga järjekord,? sõnas fondi juht.

Kultuuriministeerium soovis autorihüvitisi maksta juba eelmisel aastal ja eraldas selleks 2,5 miljonit krooni, kuid kuna vastava fondi loomisega ei jõutud valmis, jäi raha ministeeriumile alles. Osa sellest kulus tänavu fondi käivitamiseks.

Sihtasutuse Autorihüvitusfond lõid tänavu jaanuaris Eesti Kirjanike Liit, Eesti Kirjastuste Liit ja Eesti Kujundusgraafikute Liit. Avaldusi võtab fond vastu 15. aprillini, tasu kannab fond üle 1.juuliks.

Riik otsustas raamatukogudest laenutamise eest hüvitust maksta 1992. aasta Euroopa Komisjoni direktiivi tõttu, mujal Euroopas toimib sarnane süsteem juba mitukümmend aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing