Politsei hoiatab pettuste eest korteriühistutes

12. märts 2004, 15:01

Korteriühistute juhid petavad majaelanikke sularahatehingute ja fiktiivsete arvetega, alustatud on arvukalt uurimisi, teatas politsei.

Põhja Politseiprefektuuri majanduskuritegude talitusse on laekunud arvukalt avaldusi korteriühistutelt ja elanikelt, kus süüdistatakse korteriühistu juhatuse liikmeid või raamatupidajat ühistu liikmete raha väärkasutuses.

Majanduskuritegude talituse ülemkomissari Rocco Otsa sõnul on pettusskeemide peamiseks probleemiks sularahaga arveldamine ja tehingute järelvalve puudumine. 'Ühistu liikmeilt võetakse maksud sularahas, seejärel kirjutatakse fiktiivsed arved mingite tellitud tööde peale, mis kas jäävad üldse tegemata või tehakse neid väiksemas mahus kui makstud raha eest peaks' kirjeldab Ots lihtsat skeemi. 'Kui töid tehakse väiksemas mahus kui makstud raha eest saaks, on inimestel raskem riisumist märgata ning sageli võib pettus kesta aastaid,' selgitab Ots.

Lisaks võltsitakse ka koosoleku protokolle ja majaelanike allkirju, et kindlustada endale kohad juhatuses.

Majanduspolitsei menetluses on kriminaalasju, kus kahjusummad küündivad sadadesse tuhandetesse kroonidesse. Lisaks on mitmeid sellesisulisi avaldusi ka prokuratuuris ja kohtutes.

Politsei soovitab rahaarveldused teha panga kaudu ning kasutada ühistu raamatupidamise korrastamiseks audiitorteenust. Sageli ei saagi kannatajat aidata, sest puudub igasugune dokumentatsioon, mille alusel pettuse tõendeid koguda. Dokumentaalrevideerimiseta ei ole politseil võimalik kriminaalmenetlust alustada, kuna politsei ise revisjone ei teosta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing