PM: Euroliit rahastab Eesti joogivee puhastamist

16. märts 2004, 08:07

Euroopa Liit investeerib Eesti joogivee puhastamisse miljardeid, sest kolmandik siinsest joogiveest ei vasta euronõuetele.

Keskkonnaministeeriumi veeosakonna juhataja Indrek Tambergi hinnangul joob praegu umbes 30 protsenti Eesti elanikest vett, mis ei vasta eurostandardile. Kuna suuremates linnades on vesi üldjuhul normile vastav, puudutab nõuetele mittevastava joogivee probleem eelkõige väikelinnu ja maa-asulaid, kirjutab Postimees.

Joogivee euronõuetega vastavusse viimine tähendab miljardite kroonide investeerimist veepuhastusseadmetesse - nii näiteks seatakse kümnete Lõuna-Eesti väikeasulate pumbajaamade juurde rauaärastusseadmed, samas kui Lääne-Eestis ja Pärnumaal panustatakse hambaid lõhkuva fluori eemaldamisse joogiveest.

Puhastusseadmetest pääseb vaid osa Hiiumaast, kus joogivee on eurokõlbulikuks vorminud loodus ise.

Kui ühest allikast ammutab vett enam kui 2000 inimest, on asulas aega näiteks kloriidi-, raua- või mangaanisisalduse ELi piirnormidega vastavusse viimiseks 2007. aastani. Väiksema elanikkonnaga asulates kukub kell 2013. aastal. Eurodirektiivide järgimine pole vajalik vaid juhul, kui ühest kaevust ammutab joogivett vähem kui 50 inimest.

Tamberg ütles, et Eestil on lootust investeeringutega veemajanduse uuendamisse toime tulla, sest EL on valmis lõviosa neist summadest kinni maksma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing