EPL: Suhkrutrahvid ei passi õigusriiki

19. märts 2004, 08:12

Valitsuse plaan maksustada suured suhkruvarujad eritasuga rikub tõenäoliselt põhiseaduslikku õiguskindluse printsiipi.

Enam kui 500 kilo põllumajandustoote ja rohkem kui viie tonni teravilja omanikel tuleb üleliigse laovaru seaduse eelnõu kohaselt maksta euroliiduga liitumise järel priskeid summasid riigieelarvesse. Veel tahab valitsus sundida inimesi ja firmasid enne 1. maid liigseid suhkrukoguseid hävitama, kirjutab Eesti Päevaleht.

Esimesel lugemisel kahtlustasid Riigikogu liikmed, et kavandatud sanktsioonid lähevad vastuollu õigustatud ootuse põhimõttega. ?Aega on liiga vähe. Kedagi ei saa trahvida selle eest, et ta ostis koti suhkrut eelmisel aastal, kui ei teadnud, kui mitu kotti võib tal kodus olla,? märkis sotsiaaldemokraat Eiki Nestor.

Reformierakondlase Väino Linde sõnul on kõik käitlejad, kel on hetkel kodus või laos vähemalt 501 kilo suhkrut, omandanud selle seaduslikul teel. ?Kuidas on niisuguse avalik-õigusliku rahalise kohustuse pealepanemine kooskõlas meie põhiseaduses sätestatud õiguskindluse printsiibiga?? päris Linde põllumajandusminister Tiit Tammsaarelt.

Vastamisel jäi minister pisut kimpu. ?Insenerina arvan, et kuidagimoodi ikka on,? lausus Tammsaar.

Justiitsministeeriumi kooskõlastuse saanud eelnõu peaks tema väitel olema juriidiliselt vettpidava konstruktsiooniga. Samas pole eelnõu läbinud põhjalikku juriidilist ekspertiisi. Mitme juristi hinnangul võib ta olla vastuolus Euroopa Liidu enda õigusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing