PM: Erafirmad saavad parteisid toetada läbi allorganisatsioonide

22. märts 2004, 08:07

Kuigi erakonnaseaduse muudatused keelavad parteidel erafirmadelt annetusi vastu võtta, tohivad seda ometi teha erakonnaga seotud mittetulundusühingud.

«Auk on seaduses tõesti olemas,» tunnistas justiitsminister Ken-Marti Vaher Postimehele. «See seaduse pügal, mis keelaks sidusorganisatsioonidel erafirmade annetusi vastu võtta, jäi eelnõu menetlemise käigus välja eelkõige Mõõdukate ja Keskerakonna taotlusel.»

Riigikogu põhiseaduskomisjoni keskerakondlasest liikme Evelyn Sepa arvates oli justiitsministeeriumi poolt möödunud aastal välja käidud eelnõu küündimatu ega suutnud pakkuda olukorra lahendamiseks pädevat lahendust.

Sepa väitel on igati õigustatud, et iseseisvalt tegutsev Keskerakonna Noortekogu võib ise otsida finantseerimise allikaid ja vastu võtta annetusi. «Nad on eraldi seisev juriidiline isik ja kui nad näiteks taotlevad Euroopa Liidu noorsootööks mõeldud projektidest raha, ei saa me seda ju neile keelata,» oli ta veendunud.

Samas tõdes Sepp, et erakonnaseaduse nüüdne sätestus ei välista, et erakonna sidusorganisatsioonidele annetatud raha võidakse soovi korral vääralt kasutada.

Seda möönis ka Vaher, kes kinnitas, et teoreetiliselt saab Res Publica Sihtasutusele või Reformierakonna naisteühingule NaiRe annetatud raha suunata erakonna jooksvaks tegevuseks või ka valimiskampaaniaks.

Vaher avaldas aga veendumust, et raha väärkasutamist hoiab ära erakondade kartus kaotada oma hea maine ja seadustega kehtestatud karmid sanktsioonid. «Kui sidusorganisatsioonile annetatud raha eest tehakse erakonna valimiskampaaniat, on see seaduse rikkumine ja karistused selle eest on sisse kirjutatud ka kriminaalseadustikku,» hoiatas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing