Naturast loobumine võib seisata eurorahad

25. märts 2004, 14:45

Naturast loobumine võib seisata eurorahad, kirjutab portaal .

Keskkonnaministeeriumi otsus loobuda tuhandete eraomanike maa esitamisest Euroopa Liidule Natura 2000 eelvalikaladeks võib kaasa tuua Euroopa Komisjoni poolse sanktsioonina Euroopa Liidu tõukefondide rahade peatamise.

LIFE-Nature projekti looduskaitsespetsialisti Mati Kose sõnul võib keskkonnaministeeriumi selline käitumine seada ohtu EL-I struktuurfondide rahade kasutamise. 'Euroopa Liit on oma väljaütlemistes olnud üheselt mõistetav ning eriti ranged ollakse Natura osas, kuna ei soovita, et EL liitumisega kaasnev majanduslik areng rikuks Kesk- ja Ida-Euroopa suure looduskaitselise väärtusega elupaiku,' ütles ta.

Linnu- ja Loodusdirektiivi täitmine on ainsad EL-i keskkonnapoliitika valdkonnad, kus liituvatele riikidele erandeid tähtaegade ja Natura eelvalikualade piiride ning andmete esitamise osas ei antud.

Seda, et Euroopa Liit ei jää sellistel juhtudel üldsõnaliseks on näidanud lähiminevik, kus Rootsit ähvardas eurorahade külmutamine, kuna Natura eelvalikualdena püüti alul esitada vaid olemasolevaid kaitsealasid.

Analoogne olukord oli ka äsja Slovakkias, kus oli ette näha, et Slovakkia keskkonnaministeerium ei suuda teiste ministeeriumite vastuseisu tõttu Natura eelvalikualasid 1. maiks EL-ile esitada.

Protsessi kiirendas alles EL-I Keskkonnadirektoraadist saadetud kiri, kus anti Slovakkia valitsusele selgelt mõista, et riigi sellise käitumise korral külmutab EL struktuurifondide rahad.

Mati Kose hinnangul tuleks praegu Euroopa Liidule esitada kõik siin väljavalitud kinnistud, rakendada neile ajutine kaitsekord ja alustada samal ajal läbirääkimisi maaomanikega. 'Praegu tuleks tegutseda pisut jõulisemalt,
sest vastasel juhul võib see meile nii abirahade külmutamise kui suure hulga lisatööde tõttu summa summarum tunduvalt kallimaks minna,' lisas Kose.

Tema sõnul ei kaasne euroliiduga mitte ainult Brüsseli abirahad, vaid meil tuleb omalt poolt ka Euroopale midagi vastu anda.

«Tahame või mitte, aga loodus on meil selles tehingus üheks suuremaks vastukaubaks,» sõnas ta. «Eks pole siis ka imestada, et teine pool on huvitatud, et eestlased rehepapina kavaldada püüdes tühja kotti vastu ei
annaks.»

Keskkonnaministeerium on praeguseks väitnud, et 1. maiks esitab ministeerium
Euroopa Komisjonile Natura 2000 eelvalikualad. Küll aga jätab ministeerium esitamata need väljaspool kaitsealasid asuvad kinnistud, mille omanikult kooskõlastust ei saada. Samas on ministeerium lubanud kehtestada neile aladele ajutised väga leebed piirangud majandustegevusele, mis tähendab, et elu võib seal üldjoontes jätkuda samamoodi kui seni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing