PM: Tagasivõtukohustus tõstab elektroonika hinda

29. märts 2004, 07:59

Tuleva aasta augustist kehtima hakkav elektriseadmete tagasivõtukohustus tõstab mõnevõrra koduelektroonika ja -seadmete hindu.

Alates 2005. aasta 13. augustist on elektriseadmete müüjatel kohustus inimestelt vananenud masinad tagasi võtta. Sisuliselt puudutab eeskiri kõiki elektriga töötavaid seadmeid, sest jäätmeseadusest tulenevalt kuuluvad tagasivõtukohustuse alla kõik 1000vatisel vahelduvvoolu võimsusel ning 1500vatisel alalisvoolu võimsusel töötavad seadmed, kirjutab Postimees.

Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna spetsialisti Jaanus Maiveli sõnul tuleb iga inimese kohta kokku koguda vähemalt neli kilogrammi vanatehnikat. Selle peavad tootjad ning nendega võrdsustatud müüjad ise organiseerima.

'Arvestades, et inimestel on olemas küllalt palju nõukogudeaegset tehnikat, ei tohiks see kuigi raske olla,' lausus ta.

Pluss/Miinus Elektroonika ja Euronicsi kaubamärkide all kodutehnikat müüva Sandman Grupi müügidirektori Urmas Arula sõnul on tõenäoliselt paratamatus, et tagasivõtukohustusega kaasneb ka mõningane hinnatõus, kuid selle suurust ei osanud ta veel ennustada.

'Vastava organisatsiooni loomisega ei ole praegu veel kuigi kaugele jõutud ning esialgu on selgusetu, kes süsteemiga liituvad ja kuidas selle kulusid kandma hakatakse,' lausus ta.

Kui niinimetatud valge kodutehnika ehk külmkappide, pesumasinate ja pliitide müüjad on suhteliselt hästi koondunud, siis väiksemat elektroonikat müüvate firmade vahel suurt koostööd ei ole.

Arula sõnul tingib selle tõsiasi, et väiksemate seadmete maaletoomine on kerge ning sellega tegeleb hulgaliselt väiksemaid, hämara asjaajamisega firmasid, kes pole koondumisest huvitatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing