Rahandusministeerium koondas esialgsed eelarvetaotlused

Liis Kängsepp 31. märts 2004, 16:45

Rahandusministeerium kogus eelarvestrateegia koostamise käigus kokku riigiasutuste eelarvetaotlused, mis on esmakordselt esitatud nelja-aastases perspektiivis.

Ministeeriumid ja teised põhiseaduslikud institutsioonid taotlevad aastateks 2005-2008 kokku 254,5 miljardit krooni. Rahandusministeeriumi 2004. aasta kevadprognoosi kohaselt on riigieelarve tulude suurus samal ajavahemikul 226,8 miljardit krooni.

Tänavu mai keskel valmiv riigi eelarvestrateegia on valitsuse tulude ja kulude pikaajaline plaan, mille eesmärk on fikseerida pikaajalised strateegilised eelarveotsused.

2005. aasta kuludeks taotlesid riigiasutused 57,7 miljardit krooni. Seega soovivad ministeeriumid esialgsete analüüside kohaselt järgmisel aastal kulutusi suurendada keskmiselt viiendiku võrra. Järgnevatel aastatel on prognoositud eelarvekasvud oluliselt väiksemad. 2005. aasta riigieelarve esialgne tulude prognoos on 52,6 miljardit krooni ehk 10,5 protsenti rohkem kui 2004. aastal.

'Taotlusi analüüsides jääb mulje, et kõik ministrid soovivad oma plaanid ellu viia kohe ehk 2005. eelarveaastal. Eelarvestrateegia koostamise eesmärk ongi tegevused ja kulud tähtsuse järjekorras tulevaste aastate vahel ära jagada. Kuna varasemad valitsused seda eriti teinud ei ole, on eelarve koostamine olnud ministritele ja ametnikele keeruline ülesanne,' ütles rahandusminister Taavi Veskimägi.

Koalitsioon on võtnud oma tegevuse aluseks konservatiivset eelarvepoliitikat toetava tasakaalus eelarve põhimõtte. Koalitsioonileppe kohaselt tuleb tagada tasakaalus valitsussektori (sh. kohalike omavalitsuste) eelarve, mille kulud ei ületa keskpika perioodi jooksul tulusid.

'Rahandusministeerium on eelarvet koostades kindlasti konservatiivne ja järgib tasakaalus eelarve põhimõtet. Vastavate reeglite järgimine on aluseks ka Euroopa ühisraha euroga kiireks liitumiseks,' ütles Veskimägi.

Valitsuse eelarvestrateegia on kavas esitada valitsuskabinetile kinnitamiseks 20. mail. 2005. aasta riigieelarve jõuab plaanide kohaselt valitsuse istungile heaks kiitmiseks 16. septembril.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing