Ametiühing: Välismaalaste seaduse muutminekahjustab riigi huve

06. aprill 2004, 17:35

Ametiühingu hinnagul kahjustab välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõu
riigi huve.

Neljapäevasele Riigikogu istungile on teisele lugemisele planeeritud seadus, mis sätestab Euroopa Liitu mitte kuuluvate ehk kolmandate riikide kodanike töötamise korra Eesti Vabariigis.

Kavandatava muudatuse kohaselt oleks võimalik lihtsustatud korras Eestisse edaspidi sisse tuua ka oskustöölisi.

Lihtsustatud kord tähendab nimetatud eelnõu mõistes seda, et mistahes mitte EL kuuluval ja teadmata kelle poolt oskustööliseks arvatud tööjõul oleks võimalik Eestis töötada ilma tööloata ja ilma elamisloata pool aastat. Piisab vaid kodakondsus- ja migratsiooniametis arvele võtmisest.

Eesti Ametühingute Keskliit (EAKL) on seisukohal et iga riik peab eelisjärjekorras hoolitsema enda kodanike eest.

Olukorras, kus me räägime regionaalse kutsehariduse arendamise vajalikkusest, kus väga suur osa Eesti elanikkonnast vajab hädasti ümber/oskusõpet ning ootab suunamist töökohtadele, on lubamatu tekitada töökohtade defitsiiti.

Selliselt toimides veeretab riik ja tööandja ühest küljest enda õlgadelt koolituse/ümberõppega seotud vastutuse (ja kulud) ning teisalt muudab võimatuks ka palgaläbirääkimised, kuivõrd alati oleks võimalus tuua madalama palgaga ning kehvemate elamistingimustega nõus olevaid tööjõudu sisse mistahes riigist.

EAKL on veendunud, et Eesti pikaajaline konkurentsieelis on hea väljaõppega, motiveeritud ja hästi tasustatud kohalik tööjõud, mitte madalapalgalise välistööjõu kontrollimatu kasutamine.

'Me oleme sisukohal, et võimalus tuua Eestisse lihtsustatud korras ning piiramatus koguses tööjõudu kolmandatest riikidest halvendaks niigi pingelist olukorda tööturul', ütles tänasel koosolekul juhatuse esimees Harri Taliga.

'Eesti suudab rahvusvahelises konkurentsis olla edukas üksnes tingimusel, et riik ja tööandjad investeerivad kvalifitseeritud töötajate ettevalmistusse'.

Arvestades neid asjaolusid võttis EAKL juhatus vastu otsuse: EAKL on kategooriliselt vastu kavatsusele laiendada välismaalaste ringi, kellel lubatakse töötada Eestis ilma tööloata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing