Gunnar Okk: Tuumajaama rajamine Leetu on ka Eesti ja Läti huvides

06. aprill 2004, 15:33

Juhul kui leedukad otsustavad ehitada uue tuumareaktori Ignalinasse, on Eestil ja Lätil mõistlik selles kaasa lüüa, ütles Eesti Energia juht Gunnar Okk.

'Kolmel Balti riigil tuleb lähiajal energeetikavaldkonnas kardinaalseid otsuseid vastu võtta, muidu ähvardab Baltimaid aastal 2010 elektrivõimsuste puudujääk, sest Ignalina esimene reaktor on plaanis sulgeda aastal 2005, teine võib töötada kuni aastani 2009,' selgitas Okk.

Reaktorite sulgemine tähendab elektrienergia nappust Baltimaades, seega tuleb mõelda alternatiividele, kuidas Ignalina reaktorite toodetud energia asendada. Oki sõnul on alternatiive hetkel ainul üks - elektri sissevedu Venemaalt tarnitava gaasi näol. 'Sellele ei saa aga Eesti oma energeetilist julgeolekut rajada,' lausus ta.

Ka Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri ekspertid on hinnanud kõigi kolme riigi väljavaateid parematena, kui uue reaktori ehitamist Ignalinasse käsitleda ühisprojektina.

Oki hinnangul on kriitiline faktor Leedu tuumaprojektis osalemisel eelkõige Leedu koostöövalmidus. Leedu pole veel langetanud otsust uue tuumajaama ehitamise kasuks ega kahjuks, erinevad teadlasterühmad alles uurivad Leedu tuumaenergeetika jätkamise majanduslikke, tehnoloogilisi ja sotsiaalseid aspekte. Pole veel ka päris selge, kas Ignalina teine reaktor ikka suletakse aastaks 2009. Leedulased võitlevad praegu aktiivselt selle eest, et Ignalina teine reaktor saaks töötada vähemalt aastani 2017.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing