Alates augustist saab Eestis makstud sotsiaalmaksu eest arstiabi kogu Euroopa Liidus

07. aprill 2004, 13:07

Alates augustist saavad Eestis sotsiaalmaksu maksvad inimesed arstiabi kõigis Euroopa Liidu riikides.

Euroopa Liidu riiki reisivad eestlased saavad haigekassast Euroopa ravikindlustuskaardi. ?See annab Eestist ELi mistahes riiki reisivale meil ravikindlustatud inimesele tagatise, et ta saab vajadusel välisriigis kohest arstiabi,? ütles haigekassa pressiesindaja Anne Osvet.

Kui inimene haigestub Euroopa Liidu riigis, siis makstakse talle haigushüvitist ka välisriigi arsti poolt väljastatud tõendi alusel.

Kaart ega ei aita juhul, kui inimene läheb teise riiki eesmärgiga arstiabi saada.

?Nende jaoks, kes ei reisi Eestist mõnda EL liikmesriiki, ei muutu absoluutselt midagi ja nemad ei pea seda kaarti ka taotlema,? ütles Osvet.

Osveti sõnul on soovitav lisaks kaasa teha ka reisikindlustus, mis katab vältimatu arstiabi kulud.

Euroopa ravikindlustuskaart annab küll õiguse saada koheselt vajaminevat arstiabi, kuid seda arstiabi osutaja riigi seadusandluse järgi. See tähendab, et inimene peab kandma ka omavastustasu, sest enamikes riikides pole arstiabi täiesti tasuta. Mõnes riigis on päris suured patsiendi omavastutustasud ja reisikindlustuse poliis kataks patsiendi omavastutustasud.

Samuti ei kaeta vormikohase tõendiga transporti ühest riigist teise. Näiteks kui juhtub raske õnnetus ja tahetakse ravi jätkata Eestis, kuid patsiendi transportimiseks on võimalik kasutada ainult lennutransporti - harilikult katab riigist riiki transpordikulu jällegi reisikindlustus.

Euroopa ravikindlustuskaardi alusel saadava arstiabi puhul koheldakse eestlast nagu oleks ta kindlustatud seal riigis - kui arstiabi osutaja riigi patsient maksab ise midagi teenuse eest, siis peab seda tegema ka Eesti Haigekassas kindlustatu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing