PM: Üliõpilased petsid EMT-lt välja kalleid telefone

12. aprill 2004, 08:17

Politsei paljastas skeemi, mille abil petsid viis Tartu tudengit Eesti Mobiiltelefonilt välja mitu uut ja kallist taskutelefoni.

Kuigi kahju, mille kelmid Eesti Mobiiltelefonile ligi pooleteise aastaga tekitasid, ei ületanud isegi 50 000 krooni ning võib seetõttu tunduda üsna tühise juhtumina, teeb selle ainulaadseks pettuse skeem, kirjutab Postimees.

Lõuna prefektuuri Tartu kriminaalpolitsei raskete kuritegude grupi komissari Ain Balderi sõnul kasutasid värskelt paljastatud kelmid oskuslikult ära EMT pakutavat lisateenust, mille abil saab inimene kindlustada oma mobiiltelefoni varguse, röövimise ja õnnetuse vastu. Makstes 59 krooni kuus, annab EMT varastatud telefoni asemele sama marki uue telefoni.

Noored leidsid teenusest nõrkuse. Nimelt ei nõudnud EMT lepingu sõlmijatelt, et nood peavad kindlustatava telefoni enne ette näitama. Piisas vaid internetiavaldusest ja seal näidatud telefoni IMEI-koodist ja -numbrist.

Üks noormeeste vastavate teadmistega tuttav võttis ligi 300 krooni eest maha üliõpilaste vana Nokia 3310 IMEIkoodi ja pani asemele uue. Nii muutus odav 3310 koodi järgi kaks korda kallimaks Nokia 7-seeria taskutelefoniks.

Vahetanud telefonil IMEIkoodi, tegi üks noortest EMT-le avalduse Pro Mobilega liitumiseks ja pani avaldusse juba kallima telefoni koodi. Kui EMT kontrollis arvutist, et nimetatud IMEI kuulub tõesti 7-seeria Nokia telefonimudelile, sõlmitigi temaga leping.

Leping käes, jooksis sama poiss umbes kuu hiljem politseisse. Teatas, et teda olevat Toomemäel röövitud ja kurjategijate saagiks langes ka tema mobiiltelefon. Kui politsei algatas kriminaalasja ja andis selle kohta noormehele teatise, lippas viimane sellega kohe EMTsse uut telefoni nõudma.

«Loomulikult anti talle sealt kahjutasuks vastu uhiuus ja märksa kallim Nokia, mille IMEI-koodi oli ta lepingus näidanud,» lausus Balder.

Et skeem õnnestus, lasti sama vana Nokia 3310 uuele ringile. Sõlmiti kindlustuslepingud, tormati paari kuu tagant jälle politseisse röövimisest teatama ja saadi EMTst uus telefon. Nii suutsid tudengid kokku välja petta viis erinevat telefoni.

Pettus avastati tänu sellele, et üks poistest läks aasta algusest juba teist korda politseisse röövimisest teatama. Õnnetuseks aga sama politseiniku juurde, kes varemgi oli temaga tegelenud. «See tekitas kahtlust, mistõttu politseinik võttis ette kõik sarnased röövid, kus oli telefon kindlustatud, ja tuvastas peagi, et kõik ohvrid on kummalisel kombel omavahel suured sõbrad,» lisas Balder.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing