Börsiülevaade: Merko avas megakäibega dividendihooaja

16. aprill 2004, 15:55

Merko Ehituse aktsia avas täna oma 204 mln kroonise päevakäibega järjekordse dividendiaasta Tallinna börsil.

Merko Ehtituse aktsia lõpetas börsil 242,52 kroonil ehk uuel rekordtasemel.
Enamus ehitusfirma aktsiakäibest andis enne keskpäeva sooritatud 780tuhande aktsia (184 mln krooni) suurune plokktehing. Suure kauplemise taga oli see, et täna kaubeldi viimast päeva Merko Ehituse aktsiatega, millel oli õigus dividendidele. Esmaspäeval ostetud aktsiaid enam dividendiõigust ei oma.

Suured aktsiakäibed dividendimaksemise eelsetel ja järgsetel päevadel on viimastel aastatel saanud Tallinna börsil reegliks. Sisuliselt võib seda pidada maksude optimeerimiseks.

Dividendide pealt tulumaksu maksvatel investoritel on mõttekas dividendimaksmise ajaks oma aktsiaid investorile, kes dividendide pealt makse ei maksa, päevaks-paariks maha müüa.

Aktsiamüüja ei saa dividende, kuid saab aktsiaid dividendimakse võrra hiljem odavamalt tagasi osta. Aktsiaostja saab endale aga dividendid ja teenib aktsiate ostu-müügi pealt kahjumi, mille saab aasta lõpus kasumit teenitud aktsiatehingutest näiteks maha arvata.

Merko Ehitus on esimene ettevõte Tallinna börsil, mis investoreid dividendidega rõõmustab. Kokku maksab ehituskontsern dividendideks 4,20 krooni aktsia kohta ehk 37 mln krooni.

Teise ettevõttena maksab 2003. aasta tulemuste eest dividende Saku Õlletehas, mille dividendide saamiseks tuleb aktsiaid soetada hiljemalt järgmisel teisipäeval.

Kokku ulatus tänane Tallinna börsi käive 247,2 mln kroonini, mis oli suurim pärast möödunud aasta 04. juunit (siis tehti käivet 371,5 mln krooni eest). Toona mõjutas käivet Eesti Telekomi dividendimakse.

Eesti Telekomi aktsia tõusis täna üllataval kombel 121,73 kroonini. Üllatav seetõttu, et summaarselt ületas see TeliaSonera pakkumise (111,30 krooni aktsia kohta + 8 krooni dividende) märgatavalt.

Kuna dividendid on füüsilistele isikutele maksuvabad siis on isegi mõttekas Eesti Telekomi aktsiaid pealpool pakkumishinda osta. Näiteks 120,3 krooniga ostes ja 111,3 krooniga aktsiaid TeliaSoneraga müües teenitakse aktsia kohta üheksa krooni kahjumit ja kaheksa krooni maksuvaba dividenditulu. Samas saab teenitud kahjumiga tasandada oma teenitud aktsiakasumeid niipalju, et kokkuvõttes teenitakse ikkagi väikest tulu.

121,73 kroonine kauplemine paneb aga üha rohkem spekuleerima, et küllap oodatakse turul TeliaSonera pakkumise tõstmist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing