PM: Poliitikute sõnul tahab Res Publica osa parteisid välja suretada

20. aprill 2004, 08:19

Mitmed mõjukad Riigikogu liikmed on seisukohal, et Res Publica soovib kehtestada Riigikogu valimiste seaduse muudatustega kahe-kolme partei süsteemi.

Lisaks opositsioonierakondadele ei toeta eelnõu praegu ka valitsuskoalitsiooni kuuluv Rahvaliit, vaatamata eelnõusse viidud põhjalikele muudatustele, mis jätsid sellest välja valimisreklaami ja erakondade valimiskulutusi puudutava osa, kirjutab Postimees.

Rahvaliidule ei ole vastuvõetav valimistulemuste kindlakstegemine nn modifitseeritud d?Hondti meetodi järgi. Seda kasutatakse ka praegu, kuid uue valimissüsteemi korral annaks see Riigikogus n-ö preemiana kohti juurde suurema toetusega erakondadele ja võtaks vähem hääli saanutelt kohti ära.

«D?Hondt viib Eesti valimissüsteemi tõesti väga paigast ära,» tõdes rahvaliitlane Jaak Allik.

«Põhiseaduskomisjonis ütles [sotsiaaldemokraat] Andres Tarand,» jätkas Allik, «et kui selline eelnõu tuleb saali, siis nemad esitavad valitsusele umbusaldusavalduse lihtsalt sellepärast, et kogu Euroopas oleks teada, et kuskil Euroopa Liidus võidakse minna niivõrd ebaproportsionaalse valimissüsteemi esitamisele.»

Alliku hinnangul on sellise eelnõu koostamise tõenäoliseks põhjuseks Riigikogus 28 saadikuga esindatud Res Publica soov oma võimu kindlustada.

«Siin taga võib näha mingit soovi luua süsteem, et tekiks maksimaalselt kaheparteiline valitsus,» ütles Allik. «Minu arust on Eesti stabiilsuse taganud enam-vähem siiski just see, et pole oldud päris ühes ääres. Et ikka on keskpõrandal mingid erakonnad kokku saanud.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing