EPL: Euroliidu imporditollid tõstavad tehnika hinda

22. aprill 2004, 08:08

Euroopa Liidu ühtse tollipiirkonna liikmeks saamisel kallinevad Eestis ka kolmandatest riikidest toodud elektroonikakaubad, autod, tekstiiltooted jm kaubad.

Euronicsi ja +/? Elektroonika tehnikapoodide kette haldav Sandman Grupp reklaamib juba täna, et näiteks Jaapani päritolu Sony videokaamera kallineb 1. maist 14 protsenti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Firma müügiosakonnast öeldi, et 14protsendiline hinnatõus ootab maikuus Aasia päritolu televiisoreid, videomakke, CD- ja DVD-pleiereid, autoraadioid, kaameraid jm tooteid Sony, Philipsi, Panasonicu, Samsungi jpt kaubamärkide all. Kõlarid kallinevad umbes viis protsenti.

Kuigi kaup, mis pärineb peamiselt Jaapanist, Hiinast ja Malaisiast, jõuab praegu Eestisse Euroopa ladudest, ei ole see seal ELi sisse tollitud.

Köögimasinate puhul ei ole hinnatõus Sandman Grupi teatel veel päris selge. Seda toodetakse palju Euroopas, liidus toodetud kauba hinna tõusuks pärast 1. maid ei ole põhjust.

Elektroonikafirmad saavad mingil määral hinnatõusu edasi lükata, varudes enne 1. maid toodangut lattu, kuid laovarudest ei jätku ühegi artikli puhul kauemaks kui 1-2 kuuks.

Seoses ELi astumisega kallinevad kolmandatest riikidest toodud autod, kuna nende sissetoomisel tuleb hakata maksma ligi 10protsendilist tollimaksu.

Kia Autol on juba uus hinnakiri kasutusel. Firma müügidirektori Sven Litvinovi sõnul on hinnad tõusnud olenevalt mudelist 6-8 protsenti. Esimesed hinnamuutused leidsid aset juba paar kuud tagasi.

Eesti rõivavabrikud saavad ka ELis olles Aasiast väga väikeste või olematute tollimaksudega toormaterjali importida. Keerulisemaks muutub olukord aga neil Eesti rõivatootjatel, kes on harjunud allhanke korras rõivaid Aasias tootma. Eesti kaupmeeste liidu tegevdirektori Marika Merilai hinnangul võib meie rõivatootjate kaup koduturul kallineda, kuna nad peavad toodangu importimisel maksma 7?12 protsenti tollimaksu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing