PM: Eesti on ühisdeklaratsioonis pääsemas viitest vene vähemusele

26. aprill 2004, 08:11

Euroopa Liidu ja Venemaa koostööleppe uusliikmetele laienemise deklaratsiooni projekti koostajad on loobunud viitest vene vähemusele.

Kui veel nädal tagasi oli seal kirjas kohustus kaitsta vene vähemuse õigusi ehk selge viide Eestile ja Lätile, siis praeguseks on väljendid taandunud umbmäärasemaks, kirjutab Postimees.

«Nüüd kinnitavad nii Euroopa Liit kui ka Venemaa oma pühendumist vähemustesse kuuluvate inimeste kaitsmisel,» refereeris eile üks välispoliitika kujundajaid ELi-Vene deklaratsiooni viimast varianti, mida täna varahommikul arutavad Luksemburgis veel viimast korda euroliidu suursaadikud.

Kui õhku jäävad aga erimeelsused, peavad lahenduse leidma kell 10 kogunevad välisministrid, et deklaratsioon homme allkirjastada, misjärel ELi-Venemaa koostöölepe laieneb ühenduse kõigile kümnele uusliikmele.

Euroopa Liit on viimase paari kuu jooksul lahendanud Venemaa 14 nn laienemisprobleemi, millest 12 olid majanduse ja kaubanduse vallast ning kaks puudutasid Balti riike. Venemaa soovis Brüsselilt tagatist Kaliningradi enklaavi transiidi jätkamisele ning Eesti ja Läti venekeelse elanikkonna õiguste kaitsmist.

Möödunud nädalal Moskvasse lennanud Euroopa Komisjoni president Romano Prodi tõi sealt euroliiduga ühinevatele Balti riikidele rahustava sõnumi. «President Vladimir Putin ja välisminister Sergei Lavrov kinnitasid, et ei soovi ELi-Vene koostööleppe laienemise deklaratsioonis kellelegi näpuga näidata, kuid vähemuse teema peab olema seal kajastatud,» ütles üks Põhjamaade diplomaat eravestluses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing