Börsikommentaar: Harju Elekter jättis investorid külmaks

06. mai 2004, 15:08

Harju Elektri tulemused investorites elevust ei tekitanud, aktsiaga ei sooritatud ühtegi tehingut.

Emaettevõtte tulemused olid väga head, ärikasumi kasvas I kvartalis võrreldes aastatagusega enam kui poole võrra 4,8 miljoni kroonini. Äritegevust mõjutasid tooraine ja naftasaaduste hinnatõus, dollari ebasoodne kurss. Samuti oli tütarettevõtete müügikäive prognoositust madalam, lisaks mõjutab ettevõtte tegevust sesoonsus. Juhtkonna sõnul oli esimene kvartal hiilgav.

Prognoositud 55,8 miljoniline puhaskasum läks enam-vähem täkkesse, kuigi ärikasumi ennustamine läks täiesti mööda, mis oli ka tunduvalt keerulisem kui finantstulude kokkuarvutamine. Harju Elekter teenis puhaskasumit 54,6 miljonit krooni. Vaadates praegust PKC Groupi aktsia hinda, on juba selle kvartali tulemustesse hetkel sisse kirjutatud 23 miljoni kroonine tulu, kui Helsingi börsil jääb hind samaks.

On karta, et paljud investorid pole endale teadvustanud, mis juhtub siis, kui PKC aktsiad hakkavad kukkuma. Sisuliselt on tegemist tootmisega tegeleva ettevõttega, mille põhiline kasum teenitakse valdusfirma rollis finantstulude näol. Kasum on kirjas küll bilansis ja kasumiaruandes, kuid reaalset rahavoogu selle taga pole, seega võib finantstulu ka sama kiiresti kokku sulada. Teisisõnu võib ettevõte ühes kvartalis saada paberi peal 50 miljonit krooni kasumit, kuid sellist summat tema majandustegevusest pangakontole ei laeku.

Harju Elektril on plaan hoida PKC aktsiate osakaalu 10% tasemel, mis võimaldab saadud dividende ilma maksukohustuse tekkimiseta aktsionäridele edasi kanda.

Kummaline on juhtkonna kauplemine PKC aktsiatega, mida põhjendatakse küll rahavoo juhtimisega. Ettevõtte bilanss ja rahavoog on piisavalt tugevad, et leida paremaid võimalusi kassavoogude juhtimiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing