USA börsid: kallinev elu paneb aktsiad värisema

10. mai 2004, 09:38

Kallinev bensiin, tööstustooraine ning tööjõud annab USA aktsiaturgudele müügisignaali ja paneb muretsema inflatsiooni võimaliku puhkemise pärast.

Ajal, mil USA keskpank kaalutleb, millal ja mis mahus baasintresse tõsta on investorite jaoks murettegevaks faktoriks inflatsioon, kirjutab uudisteagentuur AP. Samas tõdevad analüütikud, et mõõdukas inflatsioon on oluline osa majanduse taastumise protsessis ning seepärast ei pea muretsema.

?Mõned protsendipunktid inflatsiooni pole suurem asi probleem. See lihtsalt ütleb, et majandus kasvab,? ütles Zacks Investment Research juht Mitch Zacks.

Kõigest mõned kuud tagasi muretses Fed (USA Keskpank) deflatsiooni ehk hindade languse pärast. Inflatsioon kõigub praegu USAs hetkel ühe ja kahe protsendi vahel ning tõenõoliselt see kiireneb, kui Fed millalgi suve alguses intresse tõstab.

Majandusspetsialiste sõnul on selline inflatsioon majandusele tervendav ning on kaugel 70ndate ja 80ndate inflatsioonisurvest, mil hinnad kerkisid üle 10% aastas ja eluasemelaenu intress küündis 15 protsendini.

?Turgudele meeldib 2-3 protsendine inflatsioon,? ütles A.G. Edwards Sons turu peastrateeg Alfred E. Goldman. ?See tähendab, et majandus kasvab, ettevõtted saavad tõsta oma toodete hindu ja kasumid tõusevad,? lisas ta.

Nafta hind tõusis reedel USAs üle 40 dollari barrelist ehk kõrgeima tasemeni pärast 1990. aastat. Samuti on tugevalt kasvanud vase, tina, terase ja saematerjalide hinnad.

Lisaks teatas möödunud nädalal riigi tööministeerium, et töötajate kulud kasvasid esimeses kvartalis 1,1% ning boonused tõusid 2,4%.

Nädalaga kaotas kvaliteetaktsiate liikumisi kajastav Dow Jones tööstuskeskmine 1,1%, sulgudes 10117,34 punktil. Tehnoloogiaaktsiate liikumisi jälgiv Nasdaqi koondindeks lõpetas 1917,96 punktil ehk 0,1% madalamal kui nädal varem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing