EPL: Vabaduse platsi plaan rahva ees

11. mai 2004, 07:51

Suvel jõuab avalikule väljapanekule Tallinna Vabaduse väljaku piirkonna uuendatud detailplaneering.

Planeeringus on arhitektid viinud parkimise maa alla ja loonud jalakäijaala avardades linnale mitmeotstarbelise esindusväljaku, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eile tutvustas Vabaduse väljaku, Harjuoru ja Kaarli puiestee maa-ala detailplaneeringu lähteseisukohti ja eskiislahendusi töö üks autoreid Andres Alver. Arhitekt nimetas ettevõtmist ?linna ruumi taasavamiseks?, ja tõi esile viis lahendust vajavat probleemi, mis takistavad Vabaduse väljakut olemast esindusväljaku vääriline: autod väljakul, nigel tunnel, suletud tenniseväljakud, veel üks autoparkla, eraldatus Hirvepargist.

Kõige selle suletuse asemel pakub arhitektide Andres Alveri, Tiit Trummali ja Veljo Kaasiku detailplaneering avarat linnaruumi, mille sünd oleks võimalik erainvestorite huvi korral. ?Koristame autod ja viime nad maa alla. Üle 400 koha pidi olema vastuvõetav, et parkla rajamine tasuks ära. Meil on 432 kohta,? ütles Alver.

Parkla rajamine praeguste tenniseväljakute ja Vabaduse väljaku alla toob automaatselt kaasa vajaduse sulgeda praeguse tunneli Harjuvärava mäe poolne ots. Selle asemel pakuvad arhitektid, et tunneli sissepääsuks oleks Vabaduse väljakult alla viiv lai astmestik, mille kohale kinnitatud 40-meetrisel klaasekraanil saaks näidata eesti avangardkunsti. ?See ei ole niisugune tunnel, nagu kaubamaja juurde tehti ? tõesti, sinna tuleb skulptuuri, vett ja kunsti,? kinnitas Alver.

Maa all tekkiv, osaliselt klaaskatusega tunnel võimaldab ahvatlevamaks muuta senised kaubanduspinnad. Uue parkla katus kujuneb laiaks jalutusväljakuks, mis viib Harjuorust Toompea tänava alla rajatava tunneli kaudu Hirveparki. Pargi suunas 7-kraadise nurga all tõusvale jalutusväljakule saaks Alveri sõnul püstitada näiteks suusahüppetrampliini või õlletelgid ning suviti tutvustada eksootilisi taimi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing