PM: Alkoholimüük alaealisele võib muutuda kriminaalkuriteoks

12. mai 2004, 08:15

Alkoholimüügi eest alaealisele peaks nii müüjat kui ka müügikoha omanikku ootama kriminaalkaristus, otsustas eile Res Publica eestseisus.

Justiitsminister Ken-Marti Vaheri sõnul oli eestseisuses kriminaalkaristusena alkoholi müügi eest alaealisele kõne all 30?500 päevamäära ehk 1800?30 000 krooni suurune rahatrahv, mitte vangistus. Seejuures ootaks karistus ka täiskasvanuid, kes alaealisele alkoholi ostavad, kirjutab Postimees.

Praegu näeb karistusseadustik kriminaalkaristuse ette ainult alaealise otsese kallutamise eest alkoholi tarvitamisele. Alkoholi müümine alaealisele on väärtegu, alkoholiseaduse rikkumine, mitte aga karistusseadustikus sätestatud kuritegu.

Vaher möönis, et müüjad rikuvad alkoholimüügi eeskirja kergel käel mitte niivõrd karistuste leebuse, kuivõrd kontrolli puudumise ja karistamatuse tunde tõttu, kuid leidis siiski, et karistuste karmistamisest ja väärtegude kuritegudeks kuulutamisest oleks palju abi.

«Ainuüksi teadmine, et alaealisele alkoholi müümine on kuritegu, mille eest võib kohtu alla minna, on kindlasti võimas vahend nende kuritegude ärahoidmiseks,» ütles Vaher. «Aga palju sõltub ka ühiskonna hoiakust ja politsei võimekusest, sest miski ei takista ka praegu politseil müüjaid alaealistele alkoholi müümise eest karistada.»

Res Publica kavandatava seadusemuudatusega sarnase eelnõu esitas eile Riigikogule ka Isamaaliit, soovides alaealisele alkoholi müüjat karistada rahatrahviga, korduva müügi puhul aga kuni kolmeaastase vangistusega.

Vaheri hinnangul on Isamaaliidu eelnõu «selgelt poolik», sest jätab kriminaalkaristuseta alkoholi müünud poe omaniku ehk juriidilise isiku, samuti inimesed, kes alaealiste palvel neile alkoholi ostavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing