USA banaanitootja Chiquita maksis Kolumbia terroristidele nn katuseraha

12. mai 2004, 14:41

USA kompanii Chiquita Brands International maksis Kolumbia terroriorganisatsioonidele oma töötajate 'kaitse' eest.

Võimalik, et maailma üks juhtivaid banaani- jt puuviljade tootjaid maksis just neile vasakpoolsetele mässulistele, kellega võitluseks on USA valitsus pikki aastaid kulutanud kokku sadu miljoneid dollareid.

2003. aastal suurenes Chiquita käive 2,61 mld dollarini (81%), kasum 99,2 mln dollarini (651%). Kompaniis töötab 24 000 inimest.

Kolumbia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) kontrollivad 40% riigi territooriumist ja elavad narkokaubandusest ning väljapressimisest. CIA andmetel tuleb 90% kokaiini ja 65% heroiini USAsse Kolumbiast. 2000. aastal kiitis USA Kongress heaks plaani 'Columbia', mis näeb ette 1,3 mld USD eraldamise Kolumbia armee väljaõpetamiseks ja relvastamiseks võitluseks narkokaupmeestega. George Bush eraldas hiljuti selleks otstarbeks veel paarsada miljonit dollarit.

Maksmisest terroristidele teatas Chiquita vabatahtlikult USA justiitsministeeriumile veel aasta tagasi, mis algatas ka juurdluse. Avalikuks tuli informatsioon aga alles neil päevil: Chiquita näitas kvartaliaruandes kulusid, mis on seotud väljapressimisega - 2 mln dollarit. Chiquita peadirektor Fernando Aquirre teatas telekonverentsil, et terroristidele maksmise juhtumeid on teada vaid Kolumbias, kus toodetakse vaid 9% Chiquita tarnitavatest banaanidest.

Chiquita juhid teatavad, et otsustasid väljapressijatele maksta selleks, et hoida oma töötajaid ohtude eest, mis ähvardaks neid mittemaksmise korral. Täpset summat kompanii ei avalda, aruandes märgitud 2 mln dollarit sisaldavad 'kohtu- ja muid kulusid'.
Aguirre ei teatanud, millal kompanii hakkas terroristidele maksma, kui suured maksed olid ja kas neid tehakse ka praegu.

19.sajandi lõpul United Fruit Company nime all asutatud kompaniid ei ähvardata mitte esimest korda. Rünnakute vastu on abi otsitud ka USA armeelt. Näiteks, kui 1954 Guatemaala president Jacobo Arbenz Guzm?n ähvardas konfiskeerida United Fruiti aktivad, kuulutas kompanii ta kommunistliku ohu kehastuseks ja aitas kaasa tema kukutamisele.

Kolumbias kolm aastakümmet töötav Occidental Petroleum kulutas mitu miljonit dollarit lobbitööks, et USA valitsus abistaks Kolumbia valitsust. Mässulised vastasid kompanii töötajate mõrvamisega. Teised korporatsioonid on kasutanud FARCi-vaenulike organisatsioonide teenuseid. Näiteks kritiseeriti British Petroleumi 1997. aastal nende objekte kaitsvate relvastatud grupeeringute rahastamises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing