PM: Seadus sunniks Savisaart Moskva-sõidust aru andma

13. mai 2004, 07:58

Välisministeeriumi väljatöötatud välissuhtlemise seaduse eelnõu kohustaks Tallinna linnapead Edgar Savisaart oma Moskva-visiitidest aru andma.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe respublikaan Marko Mihkelsoni arvates korrastab uus seadus välissuhtlemist ega ole selles mõttes vastuolus ka põhiseadusega, mis käsitleb omavalitsust iseseisva institutsioonina, kirjutas Postimees.

«Selliste kaasuste korral, kus võib-olla üks või teine kohaliku omavalitsuse tegelane on rääkinud mitte ainult kohalike omavalitsuste omavahelistest suhetest, vaid ka riigi välispoliitilistel teemadel laiemalt, on infovahetus välisministeeriumiga täiesti vajalik,» tõdes Mihkelson.

Nädal tagasi taunis Mihkelson Savisaare käitumist, kes keeldus tulemast Riigikogu väliskomisjoni istungile oma Moskva-visiidist aru andma, kutsudes väliskomisjoni selle asemel hoopis kohtumisele linnavalitsuse residentsi.

Ka teise Res Publica saadiku, Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Urmas Reinsalu hinnangul on eelnõu põhiseadusega kooskõlas ja omavalitsustegelaste aruandmiskohustus võib olla suisa vältimatu.

«Nagu näitab Tallinna linnapea juhtum, võib olla tegemist isegi rahvusliku julgeoleku küsimusega,» arvas Reinsalu. «On tõepoolest kriitiline, et välisministeerium peab selle jaoks seadusemuudatuse sätestama, selle asemel et saada teavet normaalse ametialase koosöö korras.»

Põhiseaduskomisjoni esimehe arvates on Savisaare vaikimine sedavõrd tõsine, et kaaluda tasuks Riigikogu erikomisjoni loomist, mis hakkaks Savisaare Moskva-visiidi tagamaid lähemalt uurima. Niisugusel komisjonil oleks Reinsalu sõnul õigus rakendada küsitletava kohale kutsumiseks ka sunnimeetodeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing