EPL: Euromaad pakuvad tööd ka üleminekuajata

14. mai 2004, 08:03

Kuigi osa ELi riike kehtestas uute liikmesmaade tööjõu vabale liikumisele lähiaastateks piirangud, on võimalused Euroopas tööd leida siiski avardumas.

Tööturuameti juurde loodud üleeuroopaline tööjõu liikumise võrgustik Eures peab läbirääkimisi näiteks Iirimaaga, kuhu otsitakse nahaõmblejaid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tööd pakkuva riigina on lisandumas ka Holland, mis pole oma tööjõuturgu täies ulatuses avanud, kuid seal võivad mõne aja pärast tööd saada näiteks maastikukujunduse ja lillekasvatuse asjatundjad.

Eurese tegevjuhi Alice Lugna sõnul on Hollandiga sõlmitud eelkokkulepe inimeste vahendamiseks tööle põllumajandusse. ?Suurbritannia otsib ladudesse tõstukijuhte, Iirimaa otsib lisaks nahaõmblejatele töötajaid hotellidesse ja mujale turismindusse,? lisas ta.

Osaliste piirangutega riigid, nagu näiteks Taani, ei taha, et liitunud riikidest tuleks inimesi lühiajalisele tööle või kollektiivleppeta ettevõtetesse. Lugna sõnul on samas Taaniga kavas ka hooajalise töö projekt.

Portugal on seadnud arvulise piirangu ? 6500 uute liikmesriikide kodanikku saavad automaatselt loa töötada, ülejäänutesse suhtutakse kui kolmandate riikide kodanikesse.

Kuigi Belgia kuulub nn punaste riikide hulka, mis avavad oma tööjõuturu pärast üleminekuaega, on nende suhtumine pigem Hollandi moodi, kus ollakse valmis võtma tööle neile erialadele, kuhu oma riigis spetsialiste ei jagu.

Austria ja Saksamaa, kes rakendavad üleminekuperioodi, piiravad ehitus- ja teenindusasutustesse ka tööloaga tööle tulekut. Kui samuti üleminekuaja kehtestanud Soome puhul on võimalik sinna minna renditöölisena ehk teenusepakkujana, siis Austria ja Saksamaa on ka sellise vaba liikumise üleminekuajaks oma maale sulgenud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing