PM: Eesti piima import hirmutab soomlasi

20. mai 2004, 08:10

Soomlased pelgavad pärast ELi laienemist Eesti piimatootjaid, kes suudavad sinna pakkuda odavaid jogurteid, kohupiimakreeme ja kõrgpastöriseeritud piima.

Soome põllumeeste esindusorganisatsioon MTK kritiseerib teravalt Soome ajakirjanduses tarbijateühistu SOK ja Tradeka ühist hankefirmat Inex Partners, kes hiljuti alustas odavamate piimatoodete importi Eestist, kirjutab Postimees.

Helsingin Sanomatele ütlesid põllumeeste esindajad, et kui soomlased harjuvad Eesti kaupa tarbima, satuvad kodumaised tootjad raskustesse. «Balti riikides on põllumajanduses tootmiskulud täiesti teisest maailmast ja hinnakonkurentsis me neile vastu ei saa,» ütles lehele MTK esindaja Juha Saikkonen.

Inexi tegevjuht Risto Pyykönen pidas MTK kriitikat liialduseks. «Küsimus on suhteliselt marginaalses tootes, mis ei ohusta Soome joogipiima tootjaid,» rääkis Pyykonen. «Sääsest tehakse elevant ja import jätkub.»

Trigon Capitali nõukogu esimehe Joakim Heleniuse kinnitusel peavadki Soome piimatootjad eestlasi kartma. Heleniuse vahendusel ostsid Soome investorid mullu Ida-Virumaale Jõhvi lähistele 500 lehmale mõeldud lauda.

«Eestis on tootmine efektiivsem ja selle vastu ei aita soomlastel ükski rohi,» ütles Helenius. Kui Eestis maksab toorpiim ligi 4 krooni, siis Soome tööstused maksavad piima eest 5,8 krooni.

«Lisaks on ka töötlemises tööjõukulud tunduvalt väiksemad ning see muudab Eesti tooted veelgi konkurentsivõimelisemaks,» lisas Helenius. Põhjanaabrite poodides on Eesti piimatooted umbes 20?25 protsendi võrra kohalikest odavamad.

Seetõttu hakkavad tema hinnangul mitmed Soome meiereid tulevikus toormaterjali või pooltooteid Eestis valmistama või siit tellima. Selleks peab piima kvaliteet ja eriti loomade hoidmine aga Eestis tublisti paranema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing