EPL: Tallinnas liigub rohkelt valeraha

20. mai 2004, 08:06

Tallinnas on tänavu tavalisest rohkem liikvel valeraha, selle kasutamise eest võib kuni kümneks aastaks vangi minna, kuid valmistajaid leida on keeruline.

Põhja politseiprefektuuri majanduskoritegude talituse ülemkomissar Rocco Ots ütles Eesti Päevalehele, et aasta esimese nelja kuuga on talitus menetlusse võtnud üle 70 valerahaga seonduvat kriminaalasja, mais on lisandunud veel 12. ?Probleem on jätkuvalt päevakorral, kuigi see on mureks olnud juba aastaid, on nüüd asi karmimaks läinud, võltskupüüre liigub tavalisest rohkem.?

Kõige rohkem jõuab valeraha politseisse Eesti Panga aktidega. ?See osa on näiteks poodidest tulnud ja hiljem kontrolli käigus on raha võltsituks osutunud,? märkis Ots. Teine suurem osa valerahast tuleb valuutavahetuspunktidest, kus pärast välismaalt naasmist raha kroonideks vahetades avastatakse, et osa kaasa toodud valuutast on võltsitud.

?Talitusel on praegu pooleli ka uurimine ühe valeraha valmistamises kahtlustatavaga, kuid sellest veel rääkida ei saa. See üks on aga kaduvväike osa,? rääkis Ots. Kõige massilisemalt avastatakse sajadollarilisi võltsrahatähti, ka Eesti kroone on palju ja pea kõigis vääringutes ? alates kahekroonistest kuni viiesajasteni. Välismaalt on sisse toodud eurosid, Rootsi kroone, naelu.

Et mitte langeda võimaliku pettuse ohvriks, soovitas Ots tehingu tegemiseks minna panka või valuutavahetuspunkti ? kohtadesse, kus rahatähtede ehtsust saab hõlpsalt kontrollida. Nurga taga ei maksa tehinguid teha, tavaliselt sealt saadaksegi vaid mõned korralikud rahad ja ülejäänu on võltsingud ning siis ollakse ilma nii rahast kui ka kaubast.

Ots näitas ka 35krooniseid, mida on aga keeruline valerahaks tunnistada, sest sellist vääringut ei ole olemas, lisaks oli väljaandjaks kirjutatud Star Pank. Välimuselt meenutasid need 25krooniseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing