PM: laenuga kodu ostmine lööb valusaimalt keskklassi

21. mai 2004, 08:06

Hoolimata intressirallist küsib pank keskmise sissetulekuga inimeselt märksa kõrgemat intressi kui reklaamides lubatud.

Pisut üle Eesti keskmise teeniv tekstiilidisainer Mae Lambing küsis poolteist aastat tagasi eluaset soetades laenupakkumisi kolmest pangast, kirjutab Postimees.

«Ehkki intressiralli oli just alanud, tundus, et minusugust inimest pangad eriti laenukliendiks ei soovi,» nendib Lambing. «Hansapangast teatati, et minu igakuine tagasimakse kujuneks sissetulekuid arvestades liiga kõrgeks ning väljavalitud korterit sedasi soetada ei õnnestu. Ühispank aga küsis tollal reklaamitud intressidega võrreldes ülikõrget intressi.»

Laenu võttis Lambing lõpuks Nordea pangast. «Samas oli ka seal raha mulle kallim kui rikkamatele klientidele, sest minu «riskipuhver» olevat peaaegu olematu, mis tähendab, et võtsin laenu oma võimete piiril,» meenutab Lambing.

Kõrgemate intresside tõttu tuleb keskmise sissetulekuga inimestel tasuda sama laenusumma puhul sadu kroone suuremaid kuumakseid. Intressideks võib seetõttu kokkuvõttes kuluda ligi kaks korda enam raha kui jõukamatel.

Näiteks 300 000kroonise 15aastase laenu puhul maksab keskmise palgaga inimene pangale kogu laenu eest aastate jooksul intresse umbes 142 000 krooni (intress 5,5%), jõukam aga vaid 86 000 krooni (intress 3,5%). Lisaks on väiksemapalgalistel raske koguda laenusaamiseks nõutavat omafinantseeringut.

Ekspertide sõnul on pangad endiselt keskendunud vaid üle 10 000kroonise sissetulekuga klientide jahtimisele ja just neid peibutatakse odavate laenudega.

Sama suure sissetulekuga, ilma kodulaenuta inimesi on Eestis veel kõigest 20 000?30 000, seega peavad pangad üha enam keskenduma keskmise sissetulekuga inimestele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing