PM: Uuring ennustab 13. juunil edu kahele valitsuserakonnale

24. mai 2004, 07:55

Mai alguse seisuga kavatseb 16% europarlamenti valima minevatest kodanikest hääletada Reformierakonna ja 14% Res Publica kandidaadi poolt.

Turu-uuringute ASi küsitluse järgi järgneb kahele valitsusparteile 11protsendise toetusega suurim opositsioonipartei ? Keskerakond.

Ülejäänud erakondade toetus on alla kümne protsendi ? Rahvaliidu kandidaadi poolt hääletaks üheksa, sotsiaaldemokraatide ja isamaaliitlaste poolt kuus protsenti valima minna kavatsejatest, kirjutab Postimees.

Küsitlus näitas, et 11 protsenti tõenäolistest valijatest kavatseb hääletada üksikkandidaadi poolt ? eelkõige naised, keskealised, kõrgharitud ja kõrgema sissetulekuga, Tallinna või Ida-Virumaal elanikud.

Uuringu läbiviija Liisa Talving oletas üksikkandidaatide toetusprotsenti kommenteerides, et see võib olla tingitud inimeste teatud protestist erakondade suhtes.

«Võib-olla tajuvad inimesed üksikkandidaati kui abstraktset, vahepealset ja puhtamat valikut kui on mingi erakonna eelistamine või vastus, et nad ei oska öelda,» sõnas Talving. Ta ei välistanud, et osa vastajaist võis mõista üksikkandidaadi eelistamise all isiku järgi valimist, kuid ei pidanud seda väga tõenäoliseks.

Samas pole iga neljas potentsiaalne valija veel otsustanud, kelle poolt kavatseb hääletada. Sellesse gruppi kuuluvad peamiselt naised, 20?39aastased, kõrgharitud ja keskmise sissetulekuga linlased, erakondliku eelistuseta inimesed.

Mõnevõrra on vähenenud nende inimeste osakaal, kes ei hääletaks valimistel ühegi erakonna poolt või kes ei oska oma parteilist eelistust nimetada; siiski on neid valijaskonnas rohkem kui kolmandik ? 38 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing