Enamik nn aktsiate kasvuturge on läbi kukkunud

24. mai 2004, 09:39

Enamik nn aktsiate kasvuturge üle maailma on läbi kukkunud, kuna nad eksisteerivad ilma põhjuseta, kirjutas Reuters.

Aktsiate kasvu-turud ei suuda meelitada ligi ettevõtteid või investorite raha.

Raamatupidamisfirma Grant Thorntoni teatas, et 22 38st uuest kasvuturust, mis on loodud uute, kiirestikasvavate firmade jaoks, heitlevad raskustes.

?Pärast sõda on 2003. aastal mitmed uued turud suutnud avaldada muljet, tõmmates ligi uusi firmasid ja näidates soliidset tootlust,? ütles Grant Thornton Capital Marketsi juht Gerry Beaney. ?Ülejäänud turud on olnud täielikud õnnetused. 2003. aasta lõpuks pani neli turgu uksed kinni ja ülejäänud vegeteerivad krooniliselt.?

?Järgneval kahel aastal näeme me tõenäoliselt täiendavat terade eraldumist sõkaldest. Parima tootlusega turud tugevnevad veelgi edasi. Teised turud paluvad valitsustelt abi igaveseks tegutsemiseks või sulgevad uksed,? lisas Beaney.

Ta soovitas börsidele, et kasvuturud võiksid olla pigem läbi indeksite investoritele paremini jälgitavad, mitte aga eraldi turud.

Saksamaa Neuer Markt oli suurejooneline läbikukkumine. Portugali Novo Mercado ei ole suutnud nelja aasta jooksul ühtegi firmat turule meelitada.

Grant Thornton Global New Markets Guide 2004 näitas, et vaid kümme kasvuturgu on tegutsenud vähemalt kolm aastat ning kus on noteeritud vähemalt 40 ettevõtet 2 mld dollarilise koguturuväärtusega.

Kõige edukamakas kasvuaktsiate turuks on Nasdaq. Nasdaqil oli mullu noteeritud keskmiselt 3335 firmat, võrreldes 2002 aasta 3765 ja 2001 aasta 4800 firmaga. Keskmine turuväärtus on aga aastaga kasvanud.

Kanada TSX Venture Exchangeil on noteeritud 2274 firma aktsiad, keskmiselt 41,9 mln dollari suuruse turuväärtusega. Lõuna-Korea Kosdaqil noteeritud firmade arv kasvas 2003 aastal 865-le, kuid keskmine turuväärtus langes 32,8 mln dollarile.
Londoni AIM-turul kasvas ettevõtete arv 2002 aasta 670-lt 713-le. Turu kogukapitalisatsioon kasvas 21,3 mld dollarile.

Likviidsus, ehk see, kui kerge on aktsiad kaubelda, on nende turgude puhul teine oluline näitaja. Seda mõõdetakse keskmise kuukäibe jagamisel turuväärtusega. Nasdaqil langes likviidusus mullu 25 protsendile võrreldes kahe aasta taguse 31 protsendiga. Kõige likviidsem uus turg oli Lõuna-Korda Kosdaq, kus mullu oli likviidsuseks 57 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing