Töötleva tööstuse arengut toetas nii sise- kui välisnõudluse suurenemine

24. mai 2004, 12:59

Aprillis kasvas tootmismaht töötlevas tööstuses 8,5% võrreldes 2003. aasta aprilliga. Müügi kasvust poole andis ekspordi suurenemine.

Toiduainetööstuses suurenes tootmismaht aastaga 5%. Nii nagu eelmistelgi kuudel, kasvas kõige enam lihatoodete (22% võrreldes 2003. aasta aprilliga), jahu ja tangainete (33%) ning piimatoodete tootmine (10%), kirjeldab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Jookide tootmine suurenes 9%. Tagasilöök tabas aga kalatööstust, kus toomismaht kukkus nii eelmise kuu kui eelmise aasta aprilliga võrreldes ligi 15%. Erinevalt teistest toiduainetööstuse harudest on kalatööstus rohkem ekspordile orienteeritud ning selle vähenemine tõi kaasa ka toodangu languse.

Tekstiilitööstus andis aprillis 9% enam toodangut kui aasta tagasi. Ekspordimahtude vähenemisest tingituna püsis kehvem olukord aga jätkuvalt rõivatööstuses (toodang vähenes 11%) ja nahatoodete tootmises (-44%).

Puidutööstuse toodangu kasvule (16%) aitas kaasa nii sisenõudluse kui ekspordimahtude suurenemine. Sisenõudluse poole pealt mõjutab tööstust ehitussektor, mille areng on lisaks puidutööstusele suurendanud nõudlust ka ehitusmaterjalide tootmises (15%).

Tööstusharudest arenes kõige kiiremini kontorimasinate tootmine. Tänu siseturu tugevale nõudlusele toodeti aprillis ligi kaks kolmandikku rohkem toodangut kui 2003. aasta samal ajal. Ekspordi suurenemise tõttu kasvas kolmandiku võrra tootmismaht elektroonika- ning sideaparaatide tootmises.

Metallitööstuses ning masinate ja seadmete tootmises kasvuhoog pidurdus. Üheks põhjuseks võib olla tooraine kallinemine. Samas transpordivahendite tootmises suurenesid tootmismahud aprillis märkimisväärselt.

Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt oli tööstusettevõtete hinnangul nende olukord aprillis parem kui eelmisel aastal samal ajal. Väljavaated järgmiseks kolmeks kuuks on positiivsed ? üle poole ettevõtetest ootab tootmise mahu kasvu ning ka töötajaid soovitakse juurde palgata. Lähituleviku osas on optimistlikult meelestatud peaaegu kõik sektorid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing